| Sonnora a întrebat:

Salut, am o intrebare cine stie daca Naruto shippuden Manga coencide cu episoadele? adica e odata am citit manga 300 si ceva si era episodul 50 din anime? Adica manga 300= episodul 300?

Răspuns Câştigător
| MyGuardianAngel a răspuns:

Pai sa iti spun. Faptul ca anime-urile sunt pe baza manga-urilor, asta nu inseamna ca de acum din fiecare capitol se face un episod, nu. Manga-ul are povestea originala, toata, anime-ul ia ideile din manga si le face cumva, sa zic asa, sa se miste. In manga, povestea este complexa si ampla, in anime, povestea contine cam toate ideile de acolo, dar nu copie mot a mot (sau ma rog cum se scrie, big grin). Intelegi? Ca de exemplu, am citit un manga, dupa ce am vazut un anime, dar ce continea de fapt in anime, in manga aproape ca avea vreo doua sau trei capitole. De asta zic, ca in manga e desenat, e scris, e mai greu sa redea asa usor cum e cand il vezi serial. Si chestia mai e ca mangaka (cei care fac manga), ca el face el acolo opera sa, imaginatia sa. Dar cei care colaboreaza cu el, il intreaba cum sa faca, cum sa dreaga, ca ceea ce se reda in manga, in anime sa te faca sa intelegi mai bine, altfel. Deci, cei care fac anime din manga, aduna ideile din mai multe capitole, in asa fel incat ca intr-un episod sa ai vreo cateva capitole. Ar fi culmea ca fiecare capitol sa aiba propriul episod, te-ar plictisi cumva si ar fi si multa munca si timp pentru tine sa vizionezi. Concluzia e ca atunci cand se face un anime din manga, se ia in considerare indeea principala, nu se lungeste, te face mai captivat si te baga in suspans. E ca si cum un scriitor ar scrie o carte, ar dori ca acesta sa intre in scenariu, dar cei de acolo nu iau fiecare dialog, idee, ca dureaza mult, fac in asa fel ca tu sa intelegi povestea in sine si mai baga si ei cate ceva de la ei, dar sa nu te plictisesti cu orice amanunt deja enervant. Ei nu fac din fiecare capitol cate un fragment sau episod. Cred ca ai observat dupa ce ai citit o carte si apoi poate ai vizionat filmul. Nu? Tu nu trebuie sa iti faci griji, trebuie sa vizionezi cu placere! Sper ca te-am ajutat intr-un fel! Pa, pa!