| vali123456575 a întrebat:

Salut asa vrea si eu povestirea lui praslea cel voinic si merele de aur. funda

Răspuns Câştigător
| Bebitsabbe a răspuns:

În acest text este vorba de un împărat cu trei feciori care avea în grădină un măr cu mere de aur. Dar niciodată nu gustase împăratul din acele mere deoarece de fiecare dată venea un hoţ şi le fura.

După încercările feciorilor mari de a prinde hoţul, a urmat şi feciorul cel mic. Noaptea, acesta a găsit o cale să nu adoarmă iar când se auzea ceva, imediat tregea cu săgeata. Dimineaţa următoare, Prâslea luă câteva mere şi le duse împăratului.

Apoi, cei trei fraţi au pornit după hoţul de mere de la urma de sânge. Ajungând la o prăpastie, doar Prâslea coborâse în ea. Acolo găsise un palat de aramă. Intrând în el, feciorul văzu o fată care fusese răpită împreună cu cele două surori ale ei de trei zmei care vroiau să le ia de soţii.

Feciorul i-a înfruntat pe primii doi zmei şi apoi se îndrepta spre palatul de aur unde locuia ultimul zmeu şi hoţul merelor de aur. Fetele salvate de Prâslea au fost scoase din prăpastie de fraţii lui mai mari. După aceia cei doi feciori mai mari le-au dus pe fete la împărat şi s-au cununat.

În acel moment, Prâslea rămase singur în prăpastie. După ce a învins şi ultimul zmeu, feciorul văzu un balaur care ataca nişte pui de zgripţuroaică. A doborât balaurul, iar zgripţuroaica, drept mulţumire, l-a dus pe băiat pe tărâmul lui.

Acolo, acesta află că fetele cele mari se măritase cu fraţii lui, iar fata cea mică se va mărita cu cel care îi va aduce o furcă cu caierul şi fusul de aur care să toarcă singură. Auzind asta, Prâslea merge la argintarul împăratului care avea un caier şi un fus de aur, cel de la zmeu.

Argintarul când duse caierul şi fusul de aur, fata îşi dădu seama că Prâslea a ieşit din prăpastie. Aceasta mai ceru o cloşcă cu puii de aur. Argintarul aduse şi cloşca cu puii iar fata îşi dădu seama că tot Prâslea a fost. Prinţesa ceru argintarului să-l aducă pe meşterul obiectelor de aur. Când apare Prâslea, şi fata, şi împăratul l-au recunoscut. După ce s-au îmbrăţişat, feciorul le-a povestit tot ce s-a întâmplat. Atunci au venit şi fraţii lui Prâslea. Cum i-a văzut, împăratul s-a şi supărat.

Prâslea i-a iertat şi a izs că pedeapsa o să o primească de la Dumnezeu. Cei trei feciori ieşiră la poarta palatului şi fiecare aruncă o săgeată cu arcul, iar când căzură, săgeţile feciorilor mai mari le-au venit direct în creştetul capului şi i-a omorât dar pe Prâslea nu-l săgetă săgeata. Împăratul îi înmormântă pe feciorii omorâţi iar prinţesa ce mică s-a căsătorit cu Prâslea.