| anonim_4396 a întrebat:

^.^

Am și eu nevoie de o alternativă bună pentru IMDB unde să-mi pot face o listă pentru filme și seriale!

Cerințe:
- Să arată ok vizual site-ul (în special pagina cu lista) și să fie cât mai intuitiv!
- Să poți da note cu virgulă, exemplu (6.5 - 7.3 etc.)
- Să îți arate câte mai este până apare următorul episod la seriale!
- Să nu fie doar o listă random imprăștiată de toate culorile, ci să poți ordona ce ai văzut după categorii, exemplu (în curs de vizionare / complete / in plan / etc... ), iar eventual să poți crea și liste personalizate!
- Să poți adăuga progresul la epiosoade în cazul serialelor și de asemenea să poți nota sezoanele separat, nu totul ca pe un întreg serial...

Nu zic neapărat să aibă totul de mai sus, dar măcar să fie pe aproape! happy
Mulțumesc anticipat! ^.^

4 răspunsuri:
| CarcotasulVesel a răspuns:

1. de ce alternativa? IMDB nu e destul de bun pentru tot ce ai cerut tu?

oricum, alternative: wikipedia, rotten tomatoes, the movie data base (TMDb), metacritic, si altele, multe altele:

https://alternativeto.net/software/imdb/

du-te in partea de jos a paginii si da "load more apps", apoi fa asta de mai multe ori

insa oricum imdb e cel mai bun, wikipedia acum il ajunge din urma ca popularitate, si ca imbecilitate a imdb-ului (ca au scos unele chestii, cum ar fi: dadeai click pe un personaj si vedeai filmele in care aparea, acum apar numai pozele din filmul de pe care ai dat click pe resp. personaj), insa mie imi place mai putin wikipedia, la capitolul asta, cam sux, nu are sectiuni clare (casting, filmografie, etc.) pentru fiecare film, actor, personaj, ci e doar o "proza" frectie lunga la picior de lemn, si trebuie sa cauti ce te intereseaza "manual", fata de imdb unde stiu exact unde gasesc informatia care ma intereseaza

| HandaSei a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

În primul rând ce ai dat tu acolo nu e nici pe departe un răspuns...

Și de unde până unde a intrat wikipedia aici? Înțeleg că are o gamă largă de informații, dar nu e nici pe departe ce am zis eu mai sus "Un site unde îți poți face o listă personală cu filmele/serialele văzute"...

Știu și eu site-ul respectiv cu alternativele la orice și de asemenea știu în mare aproximativ 50+ site-uri la ce am cerut eu mai sus, dar ideea e că nu am chef să le încerc chiar pe toate că mi-ar lua probabil săptămâni/luni... deci cel mai practic e să întrebi lumea ce site se încadrează în criteriile respective și vei primi răspuns evident cu ce preferă ei să folosească, nu e destul de logic? straight face

Vreau să descopăr site-urile prin opiniile altora și nu a unui site de alternative, cred că ăsta este scopul acestui site în sine la urma urmei "iar asta în legătură cu alsolut orice"...

Și de ce nu folosesc IMDB?
Ei bine doar citește prima cerință și deja poți vedea și singur că iese din calcul... "Unde e aspectul ăla cât mai ok vizual al site-ului?" Zici că la scos bunica din pivniță cu o temă bine conservată încă de prin 2004! rolling on the floor
Ca două mici exemple de cum ar trebui să arate un site unde îți faci listă, am aici două site-uri care le folosesc pentru anime:
- (MAL) https://scr.hu/AOOmJ6P /În cazul acesta site-ul are o pagină proprie pentru listă și îți permite să îți poți face o temă proprie la ea în CSS după bunul plac, utilizatori postând sute și chiar mii de teme care mai de care pe forum.
- (AniList) https://scr.hu/822n96r | Nu permite CSS propriu dar arată modern și are 3 modele în care ți-o poți prestabili cum să arate, diverse filtre pentru ați sorta seriile după bunul plac și tot tacâmul.
Ei bine am așa trebuie să arate un site în zilele noaste, ok pe plan vizual, cât mai intuitiv și eventual puțin personalizabil dacă se poate! Dar peste IMDB s-a cam așezat deja praful din păcate, iar rotten tomatoes și metacritic aceleași porcării, TMDb să zicem că are ceva potențial, dar îi lipsesc totuși multe caracteristici esențiale...

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru HandaSei):

Ok, atunci nu stiu sad

| Sn4k3 a răspuns:

Trackt.tv, Rinema, Letterboxd. Nu le-am folosit, dar am cautat pe net si astea am vazut ca erau cele mai cunoscute. Daca nu au ce vrei tu, iti recomand sa-ti iei o aplicatie de planificare (to do list), asa o sa poti face/scrie ce vrei tu. Sunt o multime, asa ca ai de unde alege una pe gustul tau. Eu asta fac pentru a tine evidenta serialelor/filmelor la care vreau sa ma uit.