| HandaSei a întrebat:

am și eu nevoie de o alternativă bună pentru IMDB unde să-mi fac o listă de filme/seriale!

Cerințe:

1. Să îți arate cât mai este până apare următorul episod la seriale! (Preferabil și funcție de notificări!)

2. Să poți marca progresul la o serie, câte sezoane/episoade ai văzut din ea.

3. Să poți da note pe sezoane individuale! Nu doar pe toată seria odată sau la popul opus pe fiecare episod în parte cum mai au unele site-uri...

4. Să nu fie doar o listă random împrăștiată de toate culorile, ci să poți ordona ce ai văzut după categorii, exemplu: În curs de vizionare | Complete | Pe pauză | Abandonate | În plan de vizionare | etc... ), iar eventual să poți crea și liste personalizate!

5. Să arate de cine este făcut serialul/filmul respectiv, adică un tag acolo Netflix/ Hulu / HBO etc...

5. Să poți da note cu virgulă, exemplu (6.5 - 7.3 etc.) | Deși asta nu e neapărat dacă are restul funcțiilor de mai sus, dar măcar să aibă un sistem de numerotare de la 1 la 10 și nu porcării de genul "5 stele"...

Este ok și dacă este aplicație de mobil (Android!).
Momentan folosesc IMDB, SIMKL și Hobi, dar chiar vreau ceva mai complex...

4 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

Iti recomand sa folosesti aplicatia TV Time: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tozelabs.tvshowtime&hl=ro este cea mai aproape de ceea ce doresti.

| HandaSei explică (pentru Ronnix):

O știu și am încercato puțin în trecut, dar din păcate nu e chiar ceea ce vreau...

Ca referință uite cam așa ar trebui să fie ( https://anilist.co/user/FanEcchyy/animelist/Watching )
Acesta este unul dintre site-urile unde îmi țin lista de anime. Poți să-ți creezi liste proprii, poți folosi 5 sisteme de notare diferite, ai notificări la episoade, poți sorta seriile atât de pe site cât și din lista ta după genuri/format/status/an/scor etc, fiecare studiou are pagina lui cu toate seriile care le-a făcut, are opțiune de a pune o listă întreagă pe privat sau doar serii individuale, are o pagină de statistici destul de interesantă, are chiar și sistem de Advanced Scores unde poți să-ți creezi propria formulă de notare ( https://i.postimg.cc/TfBDjJrt/image.png ). /Și multe altele!

Sunt mute site-uri de genul, dar doar pentru anime, din păcate când vine vorba de filme/seriale e lipsă mare de inspirație, publicul la acestea din urmă rumegă cam orice li se dă și nu îndrăznesc să ceară mai mult, destul de trist...;(

| Ronnix a răspuns (pentru HandaSei):

Inteleg perfect unde bati, (sunt fan anime si cunosc site-urile despre care vorbesti) insa la fel ca tine, sunt constient de faptul ca in momentul de fata nu exista astfel de site-uri si pentru filme/seriale.

| HandaSei explică (pentru Ronnix):

Ehh, încă sper să vină cineva cu vreo surpriză plăcută, e totuși destul de măricel internetul, folosesc spre exemplu multe site-uri "pentru diverse" care au și doar câteva sute de utilizatori unici zilnic ca trafic și funcționează de ani și sunt mai bune decât altele din aria lor care au milioane de utilizatori, deci speranța moare ultima... xD