| Carol_Carol_1990 a întrebat:

Salutare TPU,astazi m-a luat o curiozitate mare si as vrea sa intreb aici.
Pe comunism,rulau filme din afara cum ar fi halloween,nightmare on elm street,star wars, friday the 13th si etc? As dori un raspuns sincer, multumesc!

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Mai rulau câteodată, dar foarte rar, doar anumite titluri care primeau aprobarea cenzurii și de regulă la ani buni de la lansarea lor în SUA.

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca esti nascut in 90 de unde sti tu ce era in comunism? Ca nu ai prins acei ani.

| Carol_Carol_1990 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Doar am intrebat daca rulau, nu trebuie sa te enervezi!

Răspuns utilizator avertizat
| Brizbriz a răspuns:

"Pe comunism, rulau filme din afara cum ar fi halloween, nightmare on elm street, star wars, friday the 13th"

ABSOLUT NU

ai dat funda cuiva care ti-a raspuns la modul general despre filme in general, dar care NU A AUZIT **DELOC** de filmele pe care le-ai scris tu
intr-adevar unele filme au trecut de cenzura, cum a fost serialul Dalas (care a fost considerat unul dintre motivele pentru care a cazut comuismul) https://www.imdb.com/title/tt0077000/
Omul din Atlantis https://www.imdb.com/title/tt0075533/
mai multe filme cu Bud Spencer (italiene)
ceva filme chinezesti de arte martiale
o tona de filme frantuzesti, in general parodii sau medievale
chiar primele 2 filme Star Wars, etc.

DAR, NICIODATA, IN NICI UN FEL, ABSOLUT
****ABSOLUT**** DELOC
nu a trecut un film de groaza... PUNCT!

| floresdemayo a răspuns (pentru Brizbriz):

Si eu imi intrebasem părintii, mai ales tata, care era un maree cinefil...
Mi-au zis că nu existau la TV, ci le viziona doar pe casete "grele" VHS ( mai mult, filme cu zombie, circulau). Îmi spusese că primul film horror, imediat după revolutie, la TVR, ar fi fost Expresul groazei. M-a rugat să i-l caut, după multi ani, si il gasisem cu denumirea Pánico en el Transiberiano (1972).

| Brizbriz a răspuns (pentru floresdemayo):

Da, spre sfarsit, video era la greu, chiar imediat dupa, stiu pe cineva care a mers si a muncit din greu, un an, ca apoi sa isi ia din toti banii un video player, ca sa fie a lui, iar apoi, cand "a dat de mine" (prin anii 2000) si i-am aratat cum se iau filme de pe net, a inceput sa le colectioneze la greu, scris pe DVD-uri filme in divx (cateva filme pe un DVD)... frumoase vremuri, inainte de streamhee hee

tocmai m-am uitat, intr-adevar cinemagia traduce in spaniola... AIUREA laughing

| MihaiSpeedster a răspuns:

Rulau. Și star wars (Războiul Stelelor, Imperiul contraatacă, Întoarcerea lui Jedi). Mai țin minte Gheața Verde, Superman, Înfernul din zgârie nori, sau unul pe care îl iubeam noi, toți copiii, Superpolițistul.
Am mai văzut și Legenda călărețului singuratic, sau Marele Șarpe. Mai erau și franțuzești, cu Louis de Funes, Jandarmii, sau italiene, cu Giuliano Gemma, Avertismentul.
În ultimii ani, 88-89 nu prea mai dădeau, mai băgau prosteli rusești, și foarte multe Românești.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Am uitat să spun, filme cu Bud Spencer (Întâlnire de gradul 3), chinezești, Sora 13, Biciul Fermecat, etc.
Biletul costa 4 lei la cinematografele de cartier (cât o pâine) sau 6 lei în centru, pe Bulevard. Dacă ești din București, pe bulevardul dintre Cișmigiu și Casa Armatei erau numai cinematografe, și pe stânga și pe dreapta. Într-o duminică puteai să te duci de la 12 și să vezi 3 filme până seara. Puteai să-ți iei și bătaie de la părinți dacă ei știau ca vii acasă la cel târziu 3.