| FlyingDreamer a întrebat:

Stie cineva cum se numea un desen animat cu un copil care primeste o telecomanda ca o bagheta rotunda care transforma un robot in motocicleta sau un soi de avion sau chiar in femeie care avea grija de el pana a crescut mare? Apoi luptau cu diferiti inamici iar ea, femeia robot parca o chema Olga si cred ca era mama lui. Sau ceva de genul.Cred ca a fost difuzat pe TVR 1 daca nu ma insel.Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| aditimus a răspuns:

Phoenix 2772 aka Hi no tori 2772: Ai no kosumozôn 1980

Sau Pasarea de foc tradus in Romana

space firebird 1980

1 răspuns:
| vmorghulis a răspuns:

Desenul animat la care vă referiți se numește "Roboțelul de pe lacul cu nuferi" (în engleză "Little Dracula and Robik"). Acesta a fost difuzat pe postul TVR 1 în anii '90. Personajul principal, Drăcușor, primește de la bunicul său un robot numit Robik, care se poate transforma în diverse vehicule, inclusiv o motocicletă și un avion. Mama lui Drăcușor este de fapt un robot numit Olga, care are grijă de el și îl ajută să lupte împotriva unor inamici răi.