| analizezfilme132 a întrebat:

Toti care ati vazut peaky blinders sunteti multumiti? Eu zic ca e doar bun si atat, m-a dezamagit credeam ca o sa fie multe impuscaturi, crime, gen boardwalk empire, suspans gen cum avea Dexter, sunt la sezon 4 si pot zice ca nu e asa wow,dar e parerea mea,la fel cum multi zic de breaking bad ca nu e asa de bun,pentru mine ala e preferatul meu. Un alt exemplu serialul Oz, acolo violenta multa in fiecare episod, peaky blinders are episoade unde e doar multa vorbareala si 2-3 pumni si gata aia e.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Am incercat de vreo 2-3 ori si nu-mi place.

| StoicAnalysis a răspuns:

Peaky blinders nu e un serial bazat pe 100% pe crime, batai, impuscaturi exagerate, etc. E un serial ce vrea sa puna in evidenta si jocurile politice din acea vreme, plus alte intamplari istorice ce erau la vremea aia ( trafic de droguri, pariuri in curse de cai ilegale, intamplari posbelice, etc. ). Mai pe scurt, daca tu preferi genul de serial in care actiunea primeaza mai mereu, Peaky Blinders nu e un serial pentru tine.
Din ce stiu, sunt doua tipuri de seriale:

Seriale episodice cum le-am denumit eu, unde in fiecare episod, e o noua actiune si mai multe scene de suspans, povestea fiind si ea prezenta, dar mai putin evidentiata, cum ar fi Dexter de exemplu. Unde in fiecare episod, personajul principal, mereu omoara pe cineva sau are parte de mai multa actiune.

Si seriale centrate pe poveste si/sau intamplari istorice, unde in fiecare episod continua cu povestea din episodul anterior. In unele episoade ai parte si de actiune si suspans, iar in altele de dialoguri, intamplari si povesti ale personajelor, si alte elemente care leaga povestea serialului. Cum a fost si in cazul Peaky Blinders.

Sigur ai vazut si tu diferenta dintre cele doua tipuri daca ai urmarit mai mult de 4-5 seriale la viata ta. Daca te stii ca nu ai rabdare sau nu iti pasa de poveste, cauta seriale care nu se axeaza pe ea prea mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De acord, am vazut primele 4 sezoane, la al 4-lea am dat skip incontinuu ca ma plictisisem de scenariul repetat. Dar depinde acum: unora le place etalarea de testosteron, discurs care atribuie conditia de boss/alpha/seful grupului, pe cand altora le place dezvoltarea caracterului unui film (Breaking Bad) si plot twisturi cu intamplari mai reale.
De exemplu, in BB, sotia lui Walker a avut o evolutie super de la sotia whatever la femeia care devine complice si se implica deep in afacerea sotului ei, acoperindu-l. La fel si Jesse care ajunge sa faca metamfetamina la fel de buna ca cea a lui Walter. In PB se repeta scenariul, aia/unul din ei intra in ****, discutia in familie de ce pl or sa faca etc. Mna, parerea mea.