| constantyna a întrebat:

Va rog sa-mi spuneti seriale sf cu personajul principal erou singuratic.

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Primul care-mi vine-n minte este "The X-Files", e science-fiction cu fantasy.Eroul este,pana la urma,singuratic, de fapt sunt 2, Mulder si Scully,relatia lor este atat de ambigua,dupa zeci de episoade nici macar nu s-au pupat si nu se inteleg nici cu FBI-ul, nici cu extraterestrii, nici intre ei.Niste singuratici!
Un alt serial ar fi "Dark Angel",este facut de James Cameron(ala de-a scos pe piata "Titanic","Avatar",dar si "Alien", deci nu-i un novice,stie el care-s resorturile) si o avem acolo,nici mai mult nici mai putin,pe Jessica Alba bantuind prin underground-ul decadent al viitorului,destul de singuratica,ea.
Un science fiction diferit(dar nu e serial)este"Waterworld", intr-un viitor incert, in care Pamantul este sub ape, un Kevin Costner singuratic concepe o corabie din putinele lucruri pe care apa nu le-a luat cu ea.Si se intalneste cu alti singuratici buni,desigur.
Dar,de departe,la categoria asta ciudata a serialelor SF cu personaje principale singuratice, trebuie sa intre " The Twilight Zone",cateva dintre povestile de acolo sunt cu eroul solo,altfel om normal,caruia i se intampla, brusc, cele mai incredibile povesti.Serialul acesta SF, daca-ti vine sa crezi, este romantic si are Morala!