NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Vi s-a întâmplat să vreţi să găsiţi filme pe o anumită temă cu un scenariu anume şi să nu există nicăieri ceva măcar vag asemănător? Mie în ultimul timp aproape că-mi vine să mă apuc de făcut scenarii şi filme, să am la ce să mă uit. Ce creaţie cinematografică v-ar plăcea să apară, dintre cele care încă nu există (o poveste pe scurt)?
Şi o întrebare suplimentară pentru cinefili mai mult: cunoaşteţi regizori vegani sau măcar vegetarieni? Mi-aţi putea da nişte nume, o listă?

86 răspunsuri:
| serban57 a răspuns:

Sincer sa-ti spun nu am căutat niciodată filme dupa un scenariu ce mi-a venit in minte. Si nici nu prea imi vin idei de scenarii ce nu s-au mai creat pentru ca deja cred ca s-au atins toate subiectele de filme, deci ceva unic nu prea ai cum sa creezi.
Cat despre regizori vegani, uite aici o lista cu celebritati din domeniul filmelor, toți fiind vegani bineînțeles:

http://www.imdb.com/list/ls072053530/

| Bacemi a răspuns:

Despre cineva care are puterea de a-i face pe ceilalți să iubească. Care la un moment dat întâlnește pe cineva de sex opus care face oamenii să urască. Ei sunt reîncarnări de când lumea, bla bla despre episoade din istorie, cine au fost precursorii lor. Cum primul și al doilea război mondial au fost declanșate de cea care urăște și dispariția omenirii a fost evitată de nu știu ce chestie a făcut el. Ceva de genul.

| mudokins78 a răspuns:

Măi băiete!, nu ştiu câţi ani ai, da' să şti de la mine două lucruri.
1-filmele create până în ziua de azi, acoperă toate ariile de interes!
(Probabil nu şti tu cum să cauţi, eu am peste 7000 de filme în colecţia personală)
2-cei care sunt vegetarieni, au făcuto din cauze medicale sau din îndoctrinare! (Boli, religie, etc)
În realitate chestia cu vegan, e doar o modă!
Nu există vegan 100%!, altfel corpul uman ar ceda! Suntem multiplecși cand vine vorba de mancare. (Mâncăm orice, printre care carnea de orice fel este esenţială).
Dacă tu îmi spui de o singură persoană în viaţa asta că nu a mâncat niciodată carne, mă împuşc! (Parcă şti tu cu ce te'a hrănit mami)
Hai succes, şi nu mai pune întrebări idioate despre vegani. (Şi cu filmele, mai caută, sunt toate acolo!)

| Bacemi a răspuns (pentru Bacemi):

Fiecare și-ar putea folosi puterea doar o dată pe zi. Despre cum ar decurge viața fiecăruia. Despre responsabilitatea și presiunea de pe umerii celui care poate face oamenii să iubească. Angoase, panică, etc.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Filme despre cărțile lui Sven Hassel ( toate ).

NOname
| NOname explică (pentru serban57):

Mulţumesc, am început să o răsfoiesc, lista, şi am găsit deja minim unul, regizor vegan, ...deci arată promiţător treaba.

Acum să le şi transmit prin telepatie că e cazul să acopere nişte mari goluri prin cinematografie. big grin

| mudokins78 a răspuns:

Ai votat răspunsul meu ca eronat şi nefolositor!
Chiar că trăieşti într-o lume a ta! (Esti crocodil da apă sărată)

| mudokins78 a răspuns:

Dacă nu ai avea ce mânca, că eşti sărac lipit? (Nu e o ruşine) şi cineva, un vecin, un prieten, ţi-ar da o halcă de carne, nu ai prepara acea bucată de carne, că vai dom'le eu sunt vegetarian. (Sau nu ai primi deloc carnea?)
Să fim serioşi! -s'ar bate dracii la gura ta!

| Freya1 a răspuns:

Mie imi plac filmele bazate pe fapte reale adica filmele credibile care se puteau intampla nu SF.Sunt multe si din astea m-am uitat de m-am plictisit si acum am inceput sa urmaresc filmele noastre romanesti dar mai noi nu de pe vremuri "Bucuresti non stop" "Acasa la tata" "Dupa dealuri" "Bacalaureat" etc etc

NOname
| NOname explică (pentru serban57):

...deci până acum am găsit aşa:
- Darren Aronofsky (vegan)
- Shaun Monson (vegan)
- Robert Cheeke (vegan)
- Lasse Hallström (vegan)
- Bobcat Goldthwait (vegetarian)
- Margreth Olin (vegetarian)
- Martín Sastre (vegetarian)

| Fatamuntilor a răspuns:

Cred ca s -a cam acoperit cam toate domeniile!
Ce creatie as dori sa apara? Probabil dupa o carte citita! Mi se pare diferit cand citesc o carte fata de cand vad filmul adapat
Poate despre viata lui Ceausescu! Nu documentare sau cele de pe Yutube!
Am citit Orizonturi Rosii a lui Pacepa..., dar NU stiu cat adevar este in acea carte!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru mudokins78):

Noname e fata, mai! Nu stiu de ce nu stii, pentru ca intuitia imi spune ca nu esti nou si ca ai ceva cu ea!
Si eu am fost confundata cu un mascul. mi-am schimbat numele. Fatamuntilor cu singuranta nu poate fi baiat!
Zi buna si tie!

NOname
| NOname explică (pentru Fatamuntilor):

Referitor la "nu documentare", şi la capitolul "veganism" sunt măcar câteva documentare ok - deci nu prea e problema acolo -, dar mai nimic din domeniul filmului artistic, cu ceva mai multă imaginaţie, cu o poveste captivantă, inedită... Ar trebui ecranizate şi nişte versiuni SF, cu actori buni, cu nişte răsturnări de pici pe spate, cu jocuri de-ale minţii... Of, sufăr că n-are cine. sad

| Fatamuntilor a răspuns (pentru NOname):

Documentare despre veganism DA mi se par ok, ca de aia sunt documentare!
Dar eu am inteles ca pe tine te-ar interesa productii artistice cu actori!
Am vazut filme cu actori vegetarieni, nu despre ei!
Poate se gandeste sa faca un film despre tine! [ tachinare, nu te supara pe mine)

NOname
| NOname explică (pentru Fatamuntilor):

E, nici să adoarmă lumea prin cinematigrafe...hee hee

| mudokins78 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Scuze!, dar chiar nu aveam cum să ştiu! (Dacă eu aveam la name, 12345? De unde ştia cineva dacă sunt băiat sau fată?)

| Fatamuntilor a răspuns (pentru NOname):

Nuuu
Mai cateodata unele emisiuni cand nu pot sa dorm rolling on the floor

| ALGator a răspuns (pentru NOname):

Foarte mare parte din elita artistica are simpatii de stinga sau atitudini de revolta impotriva sistemului (anarhism, naturism, veganism, hippi etc).
In acelasi timp, la serviciu multi dintre ei lasa deoparte ideologiile si creaza dupa dogmele artei.
Ideologiile pot sa incarce si sa ingreuneze arta.

Mi-as dori niste filme cu mai putine clisee artistice. In România exista un filon neexploatat de povestiri filmice: viata nestiuta a oamenilor invizibili de alaturi de noi: romii. Imaginati si prezentati trunchiat in putinele opere artistice. Adevarul e altul, mult mai complex, mai dramatic, uman si mai estetic.
Iata mai jos o sursa de inspiratie pentru povesti, care nu e nevoie sa fie corecte politic ci doar bine documentate:
https://valeriucnicolae.wordpress.com/2013/08/05/happy-birthday-to-you/

Exista cursuri de scenaristica. Din pacate, cred ca mai putine in România.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru mudokins78):

Nu are vreo relevanta ce ai in pantaloni! Poti bifa genul la profil!
Ok, transmit scuzele lui Nomane!

| Steaua10 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

"... Fatamuntilor cu singuranta nu poate fi baiat! " - ei, cum sa-ti spun... ar putea fi transsexual sad

| Steaua10 a răspuns (pentru mudokins78):

"... am peste 7000 de filme în colecţia personală" - si, cum memoria? Le mai tii minte pe toate? Eu am vazut mai putin de 1000, poate chiar mai putin de 500, si nici pe astea nu le pot tine minte calumea...

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Steaua10):

Te asigur ca NU!
Ma enerveaza cand se face chat pe postarea cuiva si care nu are legatura cu tema!
STOP!

| PIPER23 a răspuns:

Intr'adevar ca sunt filmele ar trebui sa acopere mai toate scenariile si genurile, insa pana intr'un anumit punct. Adica orice om poate crea un scenariu de film in mintea sa, detaliat, pe care cel mai probabil nu-l va regasi in nici un film.

Un exemplu; priviti cate "fan trailere" sunt pe Youtube, pur si simplu geniale, insa cel mai probabil nu se vor face niciodata filme despre ele.

Răspuns utilizator avertizat
| Teffan a răspuns (pentru NOname):

Filmele noi isi pierd mult din esenta, pe an ce trece.
Tot mai rar gasesti ceva in care sa se fi pus cu adevarat suflet, facut cu dedicatie, ceva mai deep, cu o insemnatate mai mare si o originalitate mai mare.
Dar eu vad tot tinpul copii dupa filme bune.
Iar copiile niciodata nu sunt interesante.

| OoBunnyoO a răspuns:

Din punctul meu de vedere, cand vine vorba de filme majoritatea temelor sunt deja acoperite. Aventuri, razboi, dragoste, temele sunt limitate. Singura diferenta o face perspectiva regizorului si directorul de imagine. Poti sa ai un film despre o dragoste neimplinita (tema destul de des intalnita in filme), insa sa iasa o capodopera pentru ca regizorul a descris povestea intr-un mod complet neobisnuit.

Cat despre creatiile care mi-ar placea sa apara, este cam greu. Cartile care imi plac nu le vad sa prinda la public, la fel cum nu prea vad un mod interesant de a face un film din ele. Imi place Virgina Wolf, insa cred ca un film produs dupa cartile ei ar fi destul de plictisitor si sigur nu ar prinde la public.

Recent am intrat in contact cu benzile desenate, iar in Belgia am gasit cateva benzi desenate pentru adulti destul de interesante. Una dintre ele este despre eroinele din Al Doilea Razboi Mondial. Are istorie, are poveste si are informatie noua, insa nu stiu daca subiectul ar fi apreciat. O alta este despre aventurile unui baietel evreu tot din Al Doilea Razboi Mondial si cred ca si asta mi-ar placea sa vad. Adevarul este ca, daca stau sa ma gandesc, multe dintre benzile desenate au subiecte destul de interesante pe care nu le-am vazut nici in carti, nici in filme.

Cat despre regizori vegani sau vegetarieni, nu stiu si sincer nici nu ma intereseaza. Din punctul meu de vedere un om poate sa traiasca dupa cele mai imorale principii, daca munca pe care o face in domeniul lui este buna, putin ma intereseaza ce face in viata lui personala.

| BeSmart17 a răspuns:

Daaa! Ieri am vazut filmul everything×2 si dupa am mai vrut unul de dragoste la fel...cu suspan dar nu am gasit! La fel si azi..am o idee de film pe care nu stiu daca o sa ma crezi am visat.o azi noapte doar ca nu e chiar atat de buna...adica pana la urma ii un vis

| Iunix a răspuns:

Ar fi minunat dacă ne-am putea conecta mintea la un calculator și ceea ce ne imaginăm să fie transformat într-un film. Și nu, nu e imposibil. Din câte știu eu informația din creierul nostru circulă prin neuroni sub formă de impulsuri electrice, la fel ca un computer. Deci, de ce nu s-ar inventa un program care să traducă aceste impulsuri electrice din creier, să le " Traducă " pentru un calculator, astfel încât imaginile pe care le vedem în mintea noastră să fie afișate pe un monitor.

NOname
| NOname explică (pentru OoBunnyoO):

OoBunnyoO: "Din punctul meu de vedere un om poate sa traiasca dupa cele mai imorale principii..."

Întrebam de regizori vegani, pentru că să sper să găsesc o capodoperă dintr-o perspectivă vegană (este una aparte) pot doar printre operele regizorilor vegani, doar ei ar înţelege. Dar, se pare, nu sunt prea mulţi, deci ar cam fi loc de mai bine. Dar, oricum, nici cu moralitatea lor nu mi-e ruşine.

NOname
| NOname explică (pentru Iunix):

Da, oftica asta o am şi în cazul visurilor, mi-ar prinde bine o videocameră intracraniană şi acolo. day dreaming