| ene_ene a întrebat:

Care e diferenta dintre vegetarieni si vegani?

Răspuns Câştigător
| Sorin_2635 a răspuns:

vegetarienii sunt preocupati numai de dieta lor, in timp ce veganii alcatuiesc o miscare pro-natura si conservarea ei. Adica: vegetarienii nu mananca niciun fel de carne. Veganii scot din dieta carnea, dar si oricare alt aliment de origine animala (oua, lapte, branza, icre, etc) si nici nu poarta nimic facut din piele sau blana naturala.

3 răspunsuri:
| Delia 75 a răspuns:

Vegan: persoana care se hrăneşte exclusiv cu vegetale(nu admite pe lângă carne nici un
fel de produse de origine animală-ouă, lactate, miere, gelatină); spiritual : un mod de viaţă care exclude orice formă de cruzime şi expoaltare a animalelor—pentru hrană sau îmbrăcăminte etc.

Vegetarian: persoană care are o dietă bazată pe produse vegetale; consuma produse animale, singura exceptie fiind carnea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Veganii sunt mai restrictivi decat vegetarienii, ei zic "nu" alimentelor cu carne, dar si lapte, oua, peste. De asemenea, se feresc de a folosi orice produs cu/din piele, blana, ceara etc. cei mai multi trebuie sa iasuplimente alimentare, pentru ca restrictiile pe care si le impun le cauzeaza carente de vitamine, proteine sau minerale.

| mihai1 a răspuns:

Vegetarienii sunt de mai multe tipuri: lacto vegetarieni(consuma lapte), ovo vegetarieni(consuma oua)etc. Veganii sunt vegetarienii puri.