Abh
| Abh a întrebat:

Am două broscuţe ţestoase de 3 ani. Sunt destul de mari şi când le spăl mă zgârie, dau într-una din labe. Are cineva o sugestie?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am 2 broscute testoase, iar una dintre ele are tendinta sa apuce cu gura, sa muste tot! nu doar se agita strident dar e f curioasa si nu se sperie de nimic.nu stiu daca faptul ca dau din labute tine de frica lor, parca ar fi un instinct de a se misca de cate ori le iau pe sus.Eu le spal usor folosind manusi menajere, pentru ca alea chirurgicale ar fi inutile la cat ma musca una dintre broscute.
Cum le cheama pe broskitos?

6 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Pune-ti manusi. Nu ai ce sa le faci, nu te zgarie intentionat, probabil ca sunt agitate si incearca sa isi recapete echilibrul. Sper ca stii ca nu trebuie intoarse niciodata cu burta in sus. Pune-le intr-un lighean mic pe rand si spala-le cu o perie (pe carapace), fara sa le mai atingi in timp ce le speli, doar cat le muti.

| ViVi a răspuns:

Am si eu o broscuta testoasa si eu cand o spal ma zgarie pentru ca se sperie eu imi pun manusa laughing happy si o spal in continuare cu apa calduta

| M.D.Eveline a răspuns:

Si eu am broscute si cel mai simplu este sa te joci putin cu ea inainte de a o spala, asa nu va mai simti frica, ea crede ca doresti sa o ranesti si...normal te zgarie. Daca ai probleme su spalatul, spal-o cu apa calduta, nu folosi manusi, contin toxine si uneori mai contin si talc care au 45% praf toxic, si atunci cand o speli foloseste o bucata de tesatura moale iar dupa ce ai spalat-o pune-o inapoi in bol, asigura-te ca bolul este curat-luna doar nu vrei sa imbonlavesti biata fiinta.

| M.D.Eveline a răspuns:

Prin "are 45% toxine" sa intelegeti ca numai o manusa contine atat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le pui ceva pe labutze, pe rand, sa nu te mai zgarie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa iti traiasca bro!