Întrebare recomandată | Mădăă14 a întrebat:

Am o catelusa de 8 ani. Este rasa Shih-tzu happy.Cam acum 2 ani era jucausa, sarea pe mine, se juca cu mingea, era mai vesela. Acum sta toata ziua si doarme. Foarte rar vrea si ea sa se joace, la insistenta mea...Recunosc ca tot in ultimii ani nu prea o bagam in seama, nu ma jucam eu cu ea. Cum as putea sa o fac sa fie mai activa, mai jucausa? happy

Răspuns Câştigător
| karsivan a răspuns:

Reintrodu treptat in programul catelusei plimbarea in reprize scurte de 10-15 minute cam 7zile apoi la lungiti la 30 minute ai apoi o ora, umblati la regimul alimentar asistat de un medic reevaluati greutatea si starea de sanatate iar dupa 1. 5luni este posibil sa aveti un catelus mai activ si mai jucaus atat cat ii perimte varsta. Pentru un caine de talie mica sperenta de viata este peste 14-15 ani, cu conditia sa fie evaluata de cel putin 2ori pe an starea de sanatate.(adica analize )

4 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

A imbatranit, in raport cu varsta noastra ar avea cam 56-60 de ani.Si 8-10 ani e media lor de viata.O poti ajuta cu niste vitamine. Vorbeste cu un veterinar.

| viotedy a răspuns:

Acum 2 ani era tanara.acum e bunicuta.nu a albit in barba si in jurul ochilor?

| LeMousiqe a răspuns:

Buna!
A imbatranit.

| adishorMS a răspuns:

Greu mai ales ca a imbatranit
trebuia sa te gandesti cand ai inceput sa o omiti din programul tau
pun pariu ca a si luat in greutate nu?
daca dupa inca un an o vei uita? mai fratilor un animal e o RESPONSABILITATE nu un CAPRICIU cu tot ce impune acest lucru