| Diana_7451 a întrebat:

Am o intrebare adresata persoanelor cu animale. Aveti un regim despre ingrijirea,, porcilor de mare"? Va rog, daca da, scrieti-mil. Cel care va raspunde va primi fundita.Va rog mult. E urgent!

3 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Porcii de mare sunt pesti din familia Scorpenidelor, se mai numesc si pestii-lei. Sunt impresinanti, dar periculosi pentru acvarofili, pentru ca unii din acesti tepi elibereaza venin. Inoata invers si oblic si necesita constructii speciale in acvariu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

porcii de mare sunt impresionanti prin alura lor;
- pot constitui un real pericol pentru acvariofili deoarece cateva dintre razele lor spinoase elibereaza un venin analog cu cel al unor serpi;
- sunt pesti calmi si majestuosi, usor de mentinut intr-un acvariu de 300 litrii minimum;
- acvariul trebuie amenajat cu un decor accidentat si intortocheat, cuprinzand grote si planuri inclinate: porcii de mare cu tepi inoata invers sau oblic;
- marea lor gura este pe masura voracitatii lor: ei inghit prada vie, cateodata pesti mici. Cele mai importante specii de scorpenide sunt: Pterois antennata
Pterois antennata
- originar din regiunea Indo-Pacifica;
- talie: 20 cm;
- temperatura optima: 22 - 25. 5 °C;
- pH-ul apei: 8. 2 - 8. 4;
- popular este cunoscut sub numele de porcul de mare cu tepi cu antene;
- poseda patru benzi inchise pe cap;
- o specie apropiata Pterios sphex, este de o culoare mai putin intensa;
- are nevoie de un acvariu cu spatiu amplu pentru inot si multe ascunzatori;
- este un peste calm si sociabil, insa pradator fiind va inghiti orice peste de dimensiuni mai mici care ii incape in gura, crevetii ornamentali si alte crustacee din bazin;
- dieta sa este constituita din crustacee si pesti mici;
- durata de viata: 8 - 15 ani. Pterois radiata
Pterois radiata
- originar din oceanele Indian si Pacific, Marea Rosie;
- talie: 25 cm;
- temperatura optima: 24 - 26°C;
- pH-ul apei: 8. 1 - 8. 4;
- popular este cunoscut sub numele de porcul de mare cu tepi si inotatoare albe;
- se dinstinge de alte specii datorita celor benzi albe orizontale pe pedunculul codal;
- este usor de conservat si se adapteaza la prazi moarte;
- are nevoie de un acvariu cu spatiu amplu pentru inot si multe ascunzatori;
- este un peste pradator, inghite orice peste de dimensiuni mai mici din bazin care ii incape in gura;
- durata de viata: 8 - 15 ani. Pterois volitans
Pterois volitans
- originar oceanul Pacific si Marea Rosie;
- talie: 35 cm;
- temperatura optima: 22 - 26°C;
- pH-ul apei: 8. 1 - 8. 4;
- popular este cunoscut sub numele de porcul cu tepi zburator;
- este carnivor si prefera prada vie, poate fi obisnuit sa accepte prazi moarte;
- membrana ce uneste razele inotatoarelor pectorale se intainde pana la extremitatea lor;
- aceasta nu se intampla la alte specii din genul Pterois la care aceste extremitati plutesc libere;
- este un peste pradator, inghite orice peste de dimensiuni mai mici din bazin care ii incape in gura;
- durata de viata: 8 - 15 ani. Dendrochirus zebra
Dendrochirus zebra
- originar din regiunea Indo-Pacifica;
- talie: 15 cm;
- temperatura optima: 22 - 26°C;
- pH-ul apei: 8. 1 - 8. 4;
- popular este cunoscut sub numele de pestele scorpion pitic;
- se distinge de asemenea prin absenta mebranelor intre razele inotatoarelor pectorale;
- are nevoie de un acvariu de cel putin 120 litrii amenajat cu numeroase ascunzatori;
- se adapteaza usor la hrana congelata sau uscata, artemia, crustacee;
- are nevoie de un acvariu cu spatiu amplu pentru inot si multe ascunzatori.
CE NE FACEM IN CAZ DE INTEPATURA?
Prevenim imediat un medic. Foarte puternica, durerea creste timp de 20 de minute, trece printr-un punct maxim, si diminueaza pregresiv intre 4 si 24 de ore.
Trebuie facut in asa fel incat rana sa sangereze si sa introducem zona afectata intre-o apa cat mai calda posibil, ceea ce inhiba partial actiunea veninului.
Cel mai bine este sa evitam intepaturile; trebuie sa fim prudenti cand introducem mainile in acvari

| bl0nd1n4 a răspuns:

Poti gasi mai multe detalii aici:)http://www.acvariimarine.ro/scorpenide.html