| Mădă0611 a întrebat:

O intrebare adresata iubitorilor de animale:

Daca scopul vietii e reproducerea, cei care tineti animale si le castrati, considerati ca le iubiti sau va iubiti si aveti nevoie de un obiect viu care sa va venereze?

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu daca aveam o pisica o lasam pe ea s-a decida asta

| DyNo a răspuns:

De la o anumita varsta, animalele pot avea probleme din cauza sistemului reproducator nefolosit. In plus, unii oameni prefera sa evite perioadele de reproducere, sau mai pe romaneste, cand animalul este "in calduri" asa ca apeleaza la aceasta metoda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca asta reprezenta scopul vietii pentru motanul meu era mort de mult. laughing Din moment ce nu-l las afara ca sa-l pape cainii de ce l-as tine necastrat ca sa mi se pise prin pat si pe toti peretii?

Si aia cu sterilizarea la oameni, una e sa castrezi un motan si alta sa sterilizezi o pisica. La fel si la oameni, increderea mea in doctori e cam inexistenta. laughing

| ubox7007 a răspuns:

Chestia cu scopul vietii, in opinia mea este discutabil, dar eu cred, asa in general, ca sa ti animale si sa le "faci dragute" (gen, castrat, tuns, taiatul cozi, vopsitul blanii, etc.) este oribil, in general cred ca este acceptabil sa deti un animal, dar sa ii oferi cele necesare, nu la extrem, dar nici sa nu il uiti. Moderatia e destul de buna happy

| Valentin_George_1998 a răspuns:

Nu, dar la o anumita varsta, sistemul reproducator al unui animal, daca nu a fost folosit, poate dezvolta anumite afectiuni. Incat cei mai multi proprietari nu vor un mini-animal mic si enervant prin casa, cea mai buna varianta este sterilizarea.

| Mădă0611 explică (pentru Valentin_George_1998):

Exista oameni care nu vor un mini om mic (mini e mic) si enervant prin casa, si tot nu se sterilizeaza.

| Valentin_George_1998 a răspuns (pentru Mădă0611):

Atunci nu il steriliza pe al tau, daca nu ti se pare corect pentru el, eu mi-am sterlizat pisica dupa prima nastere.

| Mădă0611 explică (pentru Valentin_George_1998):

Eu nu fac pe corecta, si de florile tinute in casa ne batem joc, si-am destule.