| `KiddO` a întrebat:

Am o intrebare : deci am citit undeva ca in timpul vaccinurilor pe care i le faci cainelui nu ai voie sa il scoti afara straight face. Dar este o perioada de timp cam mare.Adica 9 saptamani, de la saptamana a 5-a pana la a 16-a straight face, dupa care trebuie sa mai astepti inca 10-14 zile sad. Nu vi se pare o perioada cam lunga de timp? Voi la'ti scos pe afara in timpul acesta?
P. S.:eu nu sunt de acord cu acest lucru deoarece am vazut o emisiune in care cainele a devenit agresiv cica din lipsa de socializare, alt caine tratat de acelasi vet (care fusese scos pe afara) nu avea nici o problema.sad
sunt in dubii... vreau sa imi cresc foarte bine viitorul catel sad!
va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| sufletzel a răspuns:

Hai sa-ti explic eu mai multe chestii.
In primul rand vaccinurile se incep la 6 saptamana, se fac din 2 in 2 saptamana si intr-o luna le termini. Adica se face unul la 6 saptamana, al doilea la 8 saptamana, al treilea la 10 saptamana. Si la o saptamana dupa ultimul poti sa-l scoti afara. Adica la 11 saptamana, adica nici 3 luni. Si nu se pune problema ca pana la 3 luni devine agresiv ca nu socializeaza. Oricum daca s-ar intalni asa de mic cu alti caini mari s-ar simti amenintat si asa sunt sansele mai mari devina agresiv, ca simte nevoie sa fie mereu in garda si sa se apere, fiind mic.
De ce trebuie tinut in casa? Pt ca nu are imunitate si vaccinurile il ajuta sa isi creasca aceasta imunitate. Nu e obligatoriu sa se imbolnaveasca de ceva, dar riscul e mare. Iar riscul de parvoviroza (boala fatala la catei sub 6 luni in proportie de 60%) este imens. Aceasta se ia doar prin faptul ca puiul e curios si miroase rahatul unui alt caine. De altfel e bine ca nici cu incaltarile tale sa nu se intalneasca pana termina vaccinurile ca si tu poti sa-i aduci boli, ca nu stii in ce calci. Poate unde calci tu cu 2 zile in urma a fost un rahat cu o boala, l-a spalat ploaia si nu se mai vede pe jos. Dar asta nu inseamna ca e 100% sigur ca nu e niciun virus acolo. Si de ce sa risti?
Iti recomada cineva sa-i da carne cruda. NICIODATA! Carnea cruda contine o multime de paraziti. Intotdeauna trebuie macar sa o lasi sa dea in cateva clocote, 5-10 minute.
Dar astea sunt recomandari, asa e cel mai bine sa faci pentru a fi cat mai sigura ca e ferit de probleme, dar fiecare face ce vrea cu animalul lui.
Eu asa mi-am ingrijit cainele cat era mic, nu am vrut sa risc, si slava domnului acum e bine-sanatos.

2 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Salut/ Deodata ce ai un caine, inseamna ca esti un om deosebit si cu suflet mare. Eu am doi caini, in fiecare an le fac vaccin, dar nu am avut nici o problema cu ei. I-am dus au facut vaccinul si gata, Nu a trebuit sa-i tin inchisi sau sa le fac mai stiu eu ce. Nu te mai lua dupa unu si dupa altul. Mai exista o regula; Cum esti tu, asa va fi si cainele. Nu este un banc este realitate. Sa nu uit, indiferent de caine daca vrei sa-l faci rau, dai carne cruda, si nu lasa sa puna nimeni mana pe el. In rest, cu un caine nu vei avea probleme de dresaj sau de alta natura. Daca stai si te ocupi de el, totul va fi foarte usor. Ma bucur pentru tine. Pa

| Alexandra_7361 a răspuns:

Si eu am un caine, dar acum a crescut mai mare. Cand i-am facut vaccinurile si mie mi-a zis veterinarul ca e mai bine sa stea in casa, dar catelul meu e ciobanesc german. Cum sa tin un ditamai cainele intr-un apartament? L-am avut in casa numai cand era micut, apoi l-am dus la gradina, chiar daca veterniarun nu a fost de acord cu asta. Oricum, nu vad de ce ar fi aceasta o problema, catelul n-a patit nimic, e bine-mersi in casuta lui acolo si nu s-a imbolnavit de nimic. Deci nici in cazul tau nu cred ca af si o problema. Si apoi, un caine in casa (mai ales daca e de talie mare) nu e prea placut(cel putin mie asa mi se pare).