| anonim_4396 a întrebat:

Am o pisica care a fost muscata de un sobolan,partea proasta ii ca a muscat-o in zona capului si este foarte marit,un ochi este de doua ori mai mare decat la o pisica normala, a inceput sa ii curga sange din gura mai ceva ca in filmele de groaza...au trecut in jur de 12 ore de cand a fost muscata,la cantitatea de venin si zona in care a fost muscata,nu cred ca va mai trai mult! nu avem veterinari aici.
Nu cred ca as putea sa ii fac ceva sa o ajut daca nu bea nici macar apa, ma gandeam sa ii fac un antibiotic lichid dar degeaba.
Ce pareri aveti?

Răspuns Câştigător
| veronique122003 a răspuns:

1. Cauti de URGENTA un veterinar pentru ca el e cel mai in masura sa ii faca ceva
2. Dezinfecteaza zona cu un prosop curat(dar sa fie f curat ca daca nu se infecteaza mai tare) si cu spirt. Asta dupa ce clatesti putin cu apa calduta. Apoi te duci la farmacie si iei banda pansament elsatic si ii pansezi ochiul. Daca ai poti sa ii pui la rani aloe vera dar nu si la ochi(nu stiu cat e de bine la ochi dar decat sa dai din banuiala nu).Da-i apa cu seringa cate puti. Ea e slabita si nu poate dar cu siguranta ii e sete. Vezi sa nu ii dai mult. Ii dai cate putin si daca refuza nu o obliga. Daca a fost otravita si i-a ajuns otava sau venin in stomac da-i apa sare pe gat sa vomite. Am uitat sa mentionez ca dupa ce o speli cu apa calduta trebuie sa o usuci cu uscatorul, nu lasa sa se usuce natural. Poti face ce ti-am spus dar cel mai indicat ar fi sa mergi la veterinar. Insanatosire grabnica!

3 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Banuiesc ca ai un veterinar in orasul apropriat. Daca ti la pisica ta si vrei sa traiasca si sa nu mai suferi faci orice sa ajjungi la un veterinar cu microbuzul si tot ajungi. Doar un veterinar o poate salva

| AlexandruIonut004 a răspuns:

Pisica mea a fost otravita acum cativa ani. Am incercat prin metode babesti sa ii dam ceva incat sa vomite toata otrava. L-a muscat pe tatal meu ( fiind in acea stare de agonie ). A murit. Iar tatal meu a trebuit sa se opereze si a suferit mult de pe urma acestei intamplari.
Deci ai grija.

| wr3er a răspuns:

Daca ii faci antibiotic sa nu ii faci mai mult rau, avand in vedere ca nu bea nici apa, sa n-o slabesti mai tare.
Imi pare foarte rau pentru ce a patit.