| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu cateva intrebari despre hamsteribig grin
1. Cam ce temperatura si fie in camera pentru ca sa nu ii fie nici cald nici frig? Noaptea daca e prea frig trebuie sa ii acopar cusca cu ceva pentru a se incalzi?
2. Are ceva daca in cusca are decat rotita si nu are si tuburi din alea si mai stiu eu ce minunatii?
3. Daca pentru apa nu am un picurator d'ala sau cum ii zice ci am un simplu recipient are ceva?
4. Cat costa o punguta cu mancare de hamsteri si cam cat timp imi ajunge sa ii dau?
5. Cata mancare sa ii dau zilnic?
6. Am citit ca cel putin o data pe saptamana trebuie sa fac "curatenie generala" adica sa spal cusca in intregime. In acest timp unde sa las hamsterul?

Răspuns Câştigător
| sonya a răspuns:

Buna,

Hamsterii sunt foarte dragalasi si usor de intretinut. Acum sa iti raspund la intrebarile tale:

1. Temperatura trebuie sa fie una constanta (24 de grade ar fi de ajuns). Nu este nevoie sa acoperi cusca. Ei oricum au blanita si se ascund in talas.

2. Este ok, dar daca nu poti cumpara poti folosi cartonul de la hartie igienica. Tubul ala este adorat de hamsteri si astfel nu dai bani. Hartie igienica presupun ca aihappy Cand se termina, nu arunca, ci pune-l la hamsteri in cusca.

3. Hamsterii nu pot bea apa decat din adapatoare speciala pentru ei. acea adapatoare are o biluta in fata, iar ei ca sa bea apa imping acea biluta cu limba. Altfel nu pot bea apa din orice alt de recipient.

4. O punguta costa in jur de 5 lei si te ajunge cel mult 1 luna. Daca ii dai des de mancare mai putin.

5. Cat pui in manuta ta, nu un pumn, ci doar in palma acolo.

6. Cusca nu se spala, ci curata talasul respectiv. Poti pune hamsterul cat faci curatenie intr-un borcan mai mare. Faci repede curatenie, schimbi talasul si il pui la loc.

sper sa te ajute.

Pa.

3 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

1) Să nu depășească 35 grade happy și nici sub 20, dacă e sub 20 or să hiberneze de murit nu mor.
2) Căsuță să aibă sau daăc nu să le dai servețele, ei le toacă și își fac culcuș
3) Caută un picurător e 10 lei.
4)6 lei - 6 luni laughing
5)Îi pui în ceva și lași acolo mâncarea uscată, ce e proaspăt, legume, le schimbi în fiecare zi.
6)Într-un lighean laughing

| Liviu_Calin_1996 a răspuns:

1 medie 25 grade
2 poti sa ii bagi tuburi de la hartie igenica
3. nu doar ca trebuie sa schimbi mai des talajul
4. 5 lei ajunge cam 1 luna jumate
5.2 linguri de hrana
6. intro alta cutie sau intro cutie de medicamente si faci multe gaurele in ea

| Popescu_Andrei_1971_gOOL a răspuns:

Hamsterul trebuie lasat intr-un spatiu incapator, spre exemplu o cutie de carton cu gauri de respirator.......curta trebuie lasata deschisa pentru ca altfel hamsterul se va panica.