| analexandra a întrebat:

Am spus mai devreme ca practic mi-am omorat pestii nedandu-le de mancare si acum nu mai rezist deci plang de vreo 5 ore. Nu sunt genu de criminala si iubesc fff mult animalele am 10 caini(care nu sunt morti de foamelaughing ), 5 pisici( nici lor nu le e foame) si 3 papagali(nu le e foame!). Nu stiu cum pot sa trec pese asta ma sim foarte vinovata. Mi-au mai murit pesti, dar niciodata de foame, si unul din ei era si batran... avea vreo 3-4 anisad si probabil si de asta a murit. Si in legatura cu gupia...de ce nu poate sa manance daca e ff slaba? I-am maruntit mancarea si tot nu stiu daca a mancat ceva. funda si va rog ajutati-ma sa trec peste acest moment de tristetecrying

5 răspunsuri:
| DoarOana a răspuns:

Buna analexandra,
Pestii nu mor de foame daca nu ii hranesti vreo 2-3 zile deci se pare ca tu nu i-ai hranit de mai mult timp. Poate ca intr-o zi uiti, dar iti amintesti in cealalta zi. Corect? De ce atunci cand ti-ai amintit nu te-ai dus sa ii hranesti?
In legatura cu gupia, daca nu l-ai hranit nici pe ala cat nu i-ai hranit pe ceilalti atunci sa stii ca nu mai e nimic de facut. (Sper ca i-ai dat mancare de la pet-shopuri mancarile speciale pentru gupy). Daca stomacul acelui gupy e dat pe spate atunci nici el nu mai are mult. Daca nu vrei sa sufere, ti-as recomanda cateva lucruri ca sa il faci sa moara fara sa sufere dar vei avea nevoie de un adult si trebuie sa ai sange rece pentru asta. Totusi nu ti-o recomand asta pentru ca mi-am aminit una mai buna. Avand in vedere ca e slaba si e si foarte mica il poti pune intr-un borcan cu apa si apoi il pui in congelator. Daca e slabita va muri foarte repede, datorita socului. Poti sa astepti si sa moara ea singura in acvariu daca vezi ca e foarte slabita pentru ca inseamna ca nu mai traieste asa mult.
Nu am scris asta ca sa imi bat joc, am scris ca sa stii cum sa ii curmi suferinta pestisorului tau. E trist ce li s-a intamplat si imi pare rau pentru ei. Eu zic ca pentru un timp sa nu iti mai cumperi pesti si sa ti animalele asupra carora le poti acorda atentie.
Pa, pa

| Șttefania a răspuns:

Si eu am guppy si Ciprian are dreptate le trebuie mancare speciala. Mergi la pet shop si ceri mancare de pesti guppy.
Nu este foarte scump. Eu ii am de 2 ani si nu le'am cumparat mancare decat o data. nail biting

| Ciprian a răspuns:

La guppy trebuie mancare speciala. Nu trebuie sa te simti vinovata. A fost o greseala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Locuiesti cumva intr-un castel, pe un domeniu de 12 ha? Cred ca te-ai intins cam mult cu responsabilitatile. Ce o sa faci cand o sa ai copii? O sa uiti sa-i hranesti, sau o sa-i uiti prin magazine?

Răspuns utilizator avertizat