| secrets a întrebat:

Am un acvariu de 30L Tetra nou pe care abia l-am pus la ciclat si il voi lasa 2 saptamani.Are tot ce ii trebuie(pompa,filtru,lumina,termometru,incalzitor,plante naturale, etc.)Am vreo sansa sa-l populez cu 2 sau 3 carasi aurii care sa traiasca? Sau daca nu, cati beta as putea pune? Mentionez ca voi inchide pompa de aer pe timp de noapte(e zgomotoasa). Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Korban a răspuns:

Eu sunt crescator de Betta si te asigur ca nu poti sa pui mai mult de 1, daca e mascul. Femele incap cam 6, dar nu cred ca vrei femele. Un caras are nevoie in medie de 40-50 L, nu stiu cum o sa se simta 3 in 30 L. Sa zicem ca unul ar putea traii fara probleme, dar nu mai mult+ ca ei au nevoie de apa oxigenata mai tot timpul. Iti recomand scalari, ovipari(guppy, moly, velifera, xipho), ciclide(mikrogeophagus), brachydanio rerio, barbus tetrazona.

2 răspunsuri:
| July4427 a răspuns:

Daca vrei betta, sa stii ca nu prea poti pune decat unul. Astia se lupta pana se mananca. Am avut de 2 ori mai multi si nu au trait mult. A treia oaramam luat doar unul si a trait maximum de viata pe care il poate trai.