| AdrenalinTm a întrebat:

Am un amstaf de vreo 1 an jumate are cip are toate vacinele pasaport da nul l-am inregistrat nici unde, si as vrea sa ies cu el din tara in Italia ce as putea sa fac sa-l scot din tara sa nu ma intoarca inapoi de la vama?

5 răspunsuri:
| Ureche_Ionutz_1998 a răspuns:

Salut! trebuie sa ai o cusca adecvata. Atentie! cei de la vama bors verifica daca are conditii, adica hrana, apa, si restul... si cam atat

| RedNose a răspuns:

Trebuie sa ai:
-pasaport
-carnet de sanatate cu vaccin antirabic valabil
-microcip
-lesa si botnita
+ alte lucruri in care sa-l transporti.

Trebuie sa te interesezi de legea de acolo privind lista cu cainii agresivi de la ei din tara, dar nu ar trebui sa fie vreo problema fiindca nu e o rasa interzisa in europa, gen pitbull, doar sa nu scrie pitbull in carnet.

Treaba cu inregistrarea la politie nu cred ca-i intereseaza pe ei.

| AdrenalinTm explică (pentru RedNose):

Pasapotu nu-i cam acelasi lucru cu carnetul de sanatate
scrie metis nu scrie pidbul sau a; ceva doar metish (el e amstaff blue)

| AdrenalinTm explică (pentru Ureche_Ionutz_1998):

Treu sa iau hrana cu mine dde aici?

| RedNose a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Pasaportul nu-i tot aia cu carnetul de sanatate, dar era bine sa scrie la rasa acelasi lucru. Da, trebuie sa-i iei apa, mancare ca sa aiba pe drum +cusca de transport neaparat.