| Ady321 a întrebat:

Am un caniche de vreo 2 ani si il tin la tara. Cum sa il invat sa nu mai manance ouale gainilor?

Răspuns Câştigător
| agoodvampire a răspuns:

Stiu eu big grin fierbi un ou si il pui asa fierbinte cum e undeva aproape de el si te asiguri ca incearca sa il manance fierbinte. Astfel daca il va arde nu va mai manca

6 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Hmm asta mai greu, trebuie sa-l tineti departe de ele.
Sa-l mutati intr-o alta parte si eventual sa-l tineti intr-o lesa mai lunga sa se poata misca.
Succes!

| RoxanaDenisa a răspuns:

Buna. La 2 ani este deja mare pentru a invata ce e bine si ce nu e.
Dar totusi puteti incerca, il panditi si cand mananca va duceti la el si il certati iar cand nu le mananca ii dati recompense (bobite de catei, care fiarta, mezeluri, branza etc.).
Daca nu merge, construestei un tarc mai mare unde sa ii pui o cusca, mancare si apa si sa il scoti regulat la plimbare (de mai multe ori pe zi).
Eu de ex. la tara am curte si gradina, in gradina tin animalele de ferma (+ 2 caini care nu mananca pasari/oua etc.) si in curte + 3 caini care mai dau cu "furatul" pe la pasari/oua. poti face si tu la fel.
Dar e pacat sa il ti legat, eu am ciobanesti la tara si nu ii tin legati.

| floryynnel a răspuns:

E cam mare ca sa il mai inveti acum, dar poti incerca:
1. il legi/ construiesti un tarc, iar cand ai timp si stii ca il tii sub supraveghere il lasi liber/ blochezi toate locurile care il pot duce la locul unde sunt pasarile(de ex eu am o usa care duce spre pasari, i-am pus lant si nu mai poate sa vina)
2. fierbi un ou bine de tot si il lasi prin apropriere/ daca mai ai petarde, il pandesti si cand il vezi ca e la oua arunci una, sigur se va speria(la mine a mers cu primul caine, 3 petarde au fost suficiente, cand vede oul pleaca

| Ady321 explică (pentru floryynnel):

Multumesc o sa incerc.

| Ady321 explică:

Am citit pe net ca, canicheul nu este un caine pe care sa il leg, dar mersi. O sa incerc.

| floryynnel a răspuns (pentru Ady321):

Nu trebuie sa il legi neaparat, de obicei asa se face, la mine a functionat, cand vede lantu' fuge ....am incercat odata: am pus un ou si langa el un lant, toata ziua oul nu s-a miscat, incerca sa ii faci ceva sa il sperii, sa nu isi mai doreasca(sa nu-l traumatizezi, in nici un caz bataia, il certi putin)