| Loreley a întrebat:

Am un catelus de 2 luni, nu este dresat, dar as vrea sa-l invat sa-si faca nevoile intr-un singur loc pentru ca m-am saturat sa faca peste tot si sa sterg mereu dupa el.
Daca ati avut aceeasi problema, cum l-ati dresat sa faca intr-un singur loc?

Răspuns Câştigător
| sufletzel a răspuns:

Eu am trecut prin asta si te inteleg. Si pana nu termina vaccinurile sa nu-l scoti afara. Nu te lua dupa altii.
Eu ii luam de la farmacia veterinara covorase din alea speciale pentru catei. Si cand sunt mici cateii fac foarte des pipi. Mai ales dupa somn (de fapt intotdeauna), dupa joaca, dupa masa.
Si cand se trezea o luam pe sus si o puneam pe covoras si avand vezica plina imediat facea pipi. O laudam si o mangaiam. Al tau daca e mancacios, poti sa-i dai si o recompensa.
Si tot asa faceam si dupa ce manca si se juca.
cand facea aiurea prin casa, o certam, o puneam pe covrasul ala (chiar daca era evident ca in momentul al nu mai face) si apoi o ignoram cateva minute. Asta trebuie sa fie pedeapsa, ignorare cateva minute. Sufera mai rau decat daca il bati si intelege si ca a gresit. Daca il bati poate prinde ura pe tine si apoi o sa faca numai in ciuda ta.
Si asta e reteta: laude si recompense cand face bine, ignorare si cearta cand greseste si cand stii ca urmeaza sa faca il pui tu acolo. Cu timpul o sa inveti ce inseamna fiecare gest al lui si vei sti dinainte ce urmeaza sa faca.
Eu am reusit in 3-4 zile sa o invat sa faca numai pe covoras.
Succes!

4 răspunsuri:
| simina a răspuns:

NU trebuie sa tipi la el si nici sa-l bati cu ziarul peste botic unde este foarte sensibil, oricum nu o sa inteleaga ce vrei de la el si o sa-l faci nefericit, o sa creada ca nu-l iubesti.O sa sufere ingrozitor ca un copil batut de soarta.Tot ce trebuie sa faci e sa-l scoti cat mai des afara si el o sa stie ca acolo trebuie sa faca si nu in casa...te rog sa ma crezi ca sint mult mai inteligenti decat noi.Nu o sa inteleaga nimic daca-l bagi cu botul in ce a facut e o prostie.

| Dee0tzaA a răspuns:

Cearta-l cand gasesti iar "surprize" si dul fortat la locul cu pricina si arata-i "surpriza". Inchidel in baie sau in locu unde vrei tu sa isi faca nevoile si lasa-l 15 minute. Treptat se va invata.

| justfreelove a răspuns:

La 2 luni deja ar trebui sa il inveti sa faca afara. Pentru a-l dresa, metoda e foarte simpla: Cand face in casa, il duci acolo sa isi vada isprava si ii dai cu ziarul peste bot si il certi. Trebuie sa iesi cu el afara de cel putin 3 ori pe zi, si cand isi face nevoile afara ii dai un os sau un betigas comestibil de la petshop (costa cam 50 de bani bucata) si il lasi sa roada. Daca nu il dresezi acum la 2 luni mai tarziu o sa fie mai dificil. Ai grija de tonul pe care il abordezi cu el ca desi e un catel, iti simte supararea sau afectiunea. Catelul meu acum stie sa dea si noroc tongue

| Adinuzza1 a răspuns:

Pune-i pampers, cand esti plecata de acasa, nu glumesc!
si cand esti acasa. supravegheaza-l!