| GtaSA a întrebat:

Am un iepuras tare dragalas dar nuprea mananca ce ii dau.Imi puteti spune ca pot sa-i dau sa manance dar sa nu-i faca rau?

Răspuns Câştigător
| nicolici a răspuns:

Radacinoase (si frunzele lor): morcov, telina, patrunjel, pastarnac, leustean, ridichi, sfecla;
Legume (numai frunzele): salata, varza, spanac, loboda, stevie;
Legume (numai fructele): fasole verde, mazare (cu pastai cu tot), ardei gras, castraveti;
Fructe: mere, struguri, pere, prune, caise, capsuni, cirese;
Seminte: floarea-soarelui, alune de padure (atentie, nu confundati alunele de padure cu arahidele!)
Alte vegetale: busuioc, lucerna, trifoi, iarba proaspata, fan, andive, frunze de papadie.
Nu este indicat ca iepurele sa primeasca coji de pepene (sarace in substante nutritive si indigeste), cartofi (si mai ales coaja cartofului, este toxica), ardei iute, citrice (irita mucoasa gastrica).

Atentie la plantele de apartament - unele pot fi foarte toxice pentru iepure, desi el le poate considera delicatese! funda?big grin

7 răspunsuri:
| Nicky06 a răspuns:

Stiu cae ciudat dar mananca si porumb...

| AtateaConditii a răspuns:

Morcovi, salata, iarba uscata(daca manca iarba uda se baloneaza), porumb, radacini.

| AnaMaria1453 a răspuns:

Buna eu am avut 3 dar unul mi-a murit (calcat de masina)
poti sa ii dai morcovi salata verde ridichi varza frunze iarba in general porumb nefiert fan uscat cred ca mamanca si castraveti dar nu mai stiu sigur...multe legume tari si iarba si nu uita de apa happy referitor la raspunsul lui nicolici: nu am auzit ca iepurii mananca cirese si pere :O este adevarat:?

| gabitu12 a răspuns:

Legume tari
dar obisnuieste-l sa manance cat mai diversificat

| pisicamoarta a răspuns:

Rahat

| STL a răspuns:

Pai in general iepuri mananca : Iarba, Trifoi, Morcovi, Varza. Si al meu mananca si marwinking

| adryan99 a răspuns:

Iarba mai proaspata mai verde si scoarta de copac pentru dinti si legume foi de varza cotoare de mere