| flrnnn0202 a întrebat:

Are cineva iepure ca animal de casa? Cat va costa sa il intretineti pe luna? Isi fac nevoile ca pisicile sau cum?

Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

Eu am 2 iepuri (femela si mascul dar sunt amandoi sterilizati). De acord cu Atim, si ai mei sunt liberi, au un colt al lor unde au fan, litiera, apa si niste cutii si tuneluri fiindca le place sa se ascunda. Toate cablurile ptotejate si o data pe saptamana le dau cu o carpa inmuiata in otet, sa nu le vina idei. Bobitele le comand de pe net, fanul la fel (sunt in Irlanda de Nord). La veterinar ii duc de 2 ori pe an - vaccinare si control la dinti. In plus am bani pusi deoparte ca amandoi au facut staza gastrica si a trebui veterinar de urgenta, din fericire au scapat. Iepurii lasa par, daca are parul lung trebuie periati. Iepurii au nevoie de spatiu, timp si nu sunt ca un caine sau pisica. A luat 3-4 luni sa se obisnuiasca cu mine, am stat aproape zilnic pe podea si cand veneau la mine le dadeam de mancare si daca ma lasau ii mangaiam. M-au si muscat. Nu sunt pentru oricine deci gandeste-te bine daca chiar vrei sau sunt un "inlocuitor" de caine sau pisica. Nu se joaca cum se joaca alte animale dar le place sa rastoarne pahare de plastic mai ales daca ascunzi o bucatica de mar, piersica sau o afina dedesubt. Un iepure are durata de viata de aproape 10 ani daca e bine ingrijit deci daca te plictisesti nu prea ai ce sa faci.

1 răspuns:
| Atim a răspuns:

Bună! Eu am un iepurs de casă (femela). Fiecare persoană are stilul său de a-și ține animalele, costurile depind de stilul și posibilitatile fiecaruia. Eu nu mi-am ținut niciodată iepurele inchis în cușcă, în afară de cea de transport cu care o duc la medic daca e nevoie, nici nu dețin o cușcă. Nu consider că e necesar. Am blocat orice acces la cablurile electrice ca sa fiu sigura ca nu îmi face vreo bucurie și i-am dat acces în toată casa. Nu mi se pare ceva exagerat, oamenii procedează la fel și când vine vorba de caini, pisici sau chiar copii. Are o litiera in care își face nevoile. Până a învățat cum stă treaba cu litiera am limitat-o la hol unde am gresie ca sa curăț ușor accidentele, dar în cam o săptămână a înțeles cum e treaba și nu mai am probleme cu ea. Ca să poți ține un iepure în felul ăsta e neapărat să fie sterilizat/castrat, astfel instinctiv va simți nevoia să isi marcheze teritoriul si nu ai cum sa il inveti cu litiera. Plus ca hormonii aia de reproducere il fac sa fie mai agresiv si teritorial. Ai grijă de unde îți iei informațiile legate de creșterea iepurilor, internetul e plin de informații despre creșterea iepurilor pentru taiere sau reproducere, care nu se aplica pentru cei de casa. Un iepure de carne se taie pe la cateva luni, deci e crescut în așa fel încât să cresca intr-un timp scurt mult, nu sa aiba o viata lunga si sanatoasa. Daca îți îngrijești iepurele după modelul ăla vei avea un iepure obez care nu va prinde multi ani. Dacă vrei un iepure sănătos, trebuie să îi oferi acces constant la fân. Daca ai o sursă de fân de la țară e super, dacă nu, la petshop e cam 6 lei o punga care te ține cam 2 saptamani. Totodată, iepurele are nevoie de verdeturi care la fel, daca ai de unde lua e super, daca nu, costă, mai ales iarna cand o salata e 4-5 lei. Eu cheltuiesc minim 3 lei pe zi pe verdeturi. Apoi sunt bobitele. Alea crescătorii le dau în cantități mari din motivele enumerate mai sus, dar sanatos e sa îi dai cateva dimineață (gen 2-3 linguri). Alea nu sunt așa scumpe, depinde și de care iei. Pe mine o punga la 25 de lei mă ține o lună-2, dar nu sunt obligatorii. Dacă decizi sa il su vaccinezi, e un vaccin care se face de 2 ori pe an, e 12 lei anual (6 lei la 6 luni). Mai adăugăm costuri de așternut (fie ca folosești cușcă sau litiera tot trebuie sa pui ceva în tavita), pret de achizitie cușcă (daca e cazul) si trebuie luat in calcul ca intervențiile veterinare sunt mai scumpe decat ar fi pentru un caine sau pisica si ca nu poti merge la orice veterinar