| Alex0194 a întrebat:

As vrea sa invat sa cant la chitara. Stiti niste metode free rapide si usoare pentru mine? Daca stiti site-uri sau chestii utile, dar va rog sa fie pe romana.

* sa nu va aud cu vreau findita ca nu v-o au decat daca meritati; cel care ma ajuta cel mai mult ia funda + atributul de folositor etc

Răspuns Câştigător
| TipulVerde a răspuns:

Ooo! Imi aduci aminte de mine pe la inceput!
Tu vrei sa inveti fingerpicking probabil si poate zdranganeala. La amandoua pentru inceput nu poti face decat sa repeti, sa repeti, sa repeti.
La zdranganeli iti sugerez sa inveti cat mai multe acorduri. Si trecerile dintre ele. Desigur astea vin daca inveti cantece. Va trebui sa inveti si alte batai. JJSSJS merge dar e cam banala.
Sa-ti dau un exemplu. Eu exersam cate 10 minute pe zi. Incercam sa invat Margineanu, Rapa, Metallica, melodii cu acorduri simple.
La inceput am invatat acordurile. Apoi cum sa bag bataia bine. Apoi am faceam trecerile bine. Apoi, si asta ceva mai greu, am invatat sa cant pe melodie, de fapt am invatat ca mainile mele sa lucreze independent de creier. Pe bataia JJSSJS. Asta dupa vreo 6 luni de 10-15 minute pe zi.
Dar dupa aia totul mergea bine. Oricum eu am invatat greu. Tu trebuie mereu sa inveti acorduri noi. Practica mult barre-urile (eu nu le mai pot tine, am imbatranit :) ), invata diferite batai.
Si incearca sa faci dupa ureche. La zdranganeli e mai greu decat la note singulare, dar dupa multa REPETITIE urechea se va obisnui, vei diferentia acordurile dupa sunet, vei gasi tipare si vei putea transforma diferite melodii in linii melodice.
Fa melodii de capul tau! Ia o linie melodica si pune-i tu versuri, sau joaca-te pe grif si vezi ce combinatii gasesti (stiu suna total aleatoriu, dar desi stiu ca sunt legaturi intre acorduri, sunt prea lenes sa invat teorie).
Oricum sunt multe de spus, nu prea imi aduc aminte.
Melodii pentru inceput: Margineanu - A fost odata, Metallica - Mama Said, Sublime - What I Got, Margineanu - Parascheva, poate ai putea sa te uiti la videourile astea, mie imi plac poti sa le adaptezi:
http://www.youtube.com/watch?v=6RmO6fc-FdE
http://www.youtube.com/watch?v=aj5OT3z1VGA

Daca e de fingerpicking, vrei sa ajungi ca el: http://www.youtube.com/watch?v=2cW82NEivjo, stiu, stiu, toti vrem, dar pana acolo e repetitie (again!)
Poti sa incepi prin a lua tabulaturile catorva melodii care iti plac si sa le repeti pana la sange.
Un sfat: Inveti melodia mai usor daca o stii, daca iti place, decat daca e foarte usoara si nici nu stii cum suna. Asta nu inseamna ca daca asculti GNR de 10 ani, esti ca Slash. Totul e relativ.
Invata ce e un hammer, un pulloff, slide, tremolo, vibrato, toate chestiile astea care tin de notatie si de tehnica.
Incepe cu melodii usoare, usor de cantat, nu trebuie neaparat sa fie cine stie ce. Astea care le inveti la inceput iti dezvolta tehnica si le vei uita intr-un final. Eu am invatat Treceti Batalioane Romane Carpatii, Desteapta-te Romane, Jingle Bells, faceam melodii de prin filme, reclame, jocuri dupa ureche, asa cum puteam, si dupa cum iti spuneam mai devreme nu mai tin minte niciuna.
Wow! Am scris ceva. Acum nu stiu ce sa mai zic, Daca ma mai gandesc la ceva iti spun

8 răspunsuri:
| TipulVerde a răspuns:

Pfai da ce stiam si ce mai cantam, desigur mi-am cam iesit din mana. Chitara nu e ca mersul pe bicicleta, desigur daca stii mai mult ai de unde sa uiti happy

| Alex0194 explică:

Era sa uit, nu stiu de ce am avut senzatia ca deja i-am dat funda, scuze, greseala mea. Dar daca mai aveti altele prin cam raspunsuri utile la intrebarea ea nu ezitati.

| thedistroyer a răspuns:

Sunt de acord cu tipul verde, eu nu sunt profesionist la chitara, mereu e ceva nou de invatat si oricat de putin repeti pe zi sa nu spui "am timp sa repet numai 10 min, repet degeaba' sa nu gandesti asa, alea 10 min te ajuta mult de exemplu eu am invatat cateva lucruri singur, jucanduma pe chitara.Pentru a canta la chitara trebuie sa repeti f mult si, sa nu iti fie frica daca gresesti, mai incerci din nou pana iti iese eu nici acum nu pot face baremurile, am doar 12 ani si am mana mica la varsta mea na, sper ca am fost de ajutor big grinbig grin

| alexoprondrina a răspuns:

Dai mai fundita lui : tipul_verde.
Macar s-a chinuit sa-ti explice si se vede ca e dedicat si pasionat de asta...happy
Parerea mea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da stiu un om care vapoate ejuta adica o femeie o cheama deni daca vreti sa va invete sunati la nr 0755590750

| bulebule a răspuns:

Prima lectie
http://www.youtube.com/watch?v=ZXge_9neoW8

si blogul
http://cursuridechitara.blogspot.com/search/label/Inainte%20de%20orice

nu ma pricep la chitara, dar mie mi s-a parut destul de ok site-ul, cu explicatii samd.

te rog sa nu-mi dai fundita, ca mi-i si frica sa-ti cer la cate conditii ai pus :(

hai, bafta la invatat! :P

| bulebule a răspuns:

Wow, tipule verde, da` chiar stii cate ceva despre chitare laughing
Si eu vreau sa ma apuc sa cant la chitara in viitorul apropiat, acum stiu la cine o sa apelez pentru cate`un sfat tongue