| ElEmennt622 a întrebat:

Bichonul meu (4 luni) a fost diagnosticat cu parvoviroza. De 3 zile ii e rau. Am fost la medic iar el mi-a spus ca i lipsea vaccinul (abia il primisem, credeam ca primul stăpân ii facuse vaccinurile, desi am carnetul de sanatate, chiar nu am stiut) si ca tratamentul il poate face, dar sunt sanse cam de 20-30% sa trăiască.
Ce i as putea face sa si revina? Sa i fac tratamentul, dar e foarte posibil sa moară?
Daca ar mai trăi inca cateva zile, as putea spune ca si a mai revenit? Si daca da, sa ma duc sa i fac vaccinurile si sa incep tratamentul?

14 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Buna, stiu ca raspunsul este crud si te indurera dar sansele de supravietuire sunt f mici... Du-l la medic totusi, poate e un catel norocos.

| Vikaa a răspuns (pentru alina2k18):

Pentru un catel de 4 luni sansele de viata sunt reduse, din pacate...

| Vikaa a răspuns:

Asa este cand luati pui de la samsari, vi se imbolnavesc, daca-l luai de la o canisa certificata avea cainele tau si carnet sanatate si toate vaccinurile pana la varsta de 4 luni. Spune-mi de unde esti ca sa stiu la ce cabinet sa te trimit, dar du-te de urgenta la vet, cainele tau poate sa moara, daca-l apuca ziua de duminica e ok...
Un caine diagnosticat cu Parvoviroza trebuie intotdeauna spitalizat si monitorizat. Tratamentul consta, in general, in administrarea de fluide, medicatie antivomitiva, cat si antibiotice pentru infectiile secundare. Tratamentul nu este standard si se adapteaza mereu in functie de simptomele din fiecare caz.La varsta lui un tratament mai agresiv ii va dauna, se considera oarecum cauza pierduta, daca moare iti iei altul dupa 3 luni, in alea 3 luni dezinfecteaza casa ca sigur ai virusul.

| Andreeush a răspuns:

Dacă nu i se aplică nici un tratament atunci nu sunt șanse să scape.

| ElEmennt622 explică (pentru Vikaa):

Câinele si a mai revenit. Are forta, merge, se urca pe pat, mănâncă, nu mai vomita. E bine?

| Denyyy10 a răspuns (pentru Vikaa):

In primul rând a spus că l-a primit, poate de la un adăpost, poate salvat dintr-o ghena, nu mai fiti asa fanatici ai pedigree-ului ca nu toata lumea care chiar iubeste animalele pot da sute de euro doar pe un certificat.Si hai să-ți mai zic ceva, nu e nimic demonstrat 100% ca, cateii proveniți din canise cu pedigree nu sunt dispusi la boli.In alta ordine de idei, sunt sătulă de cei care dau câinii de 3 ori pe an la monte doar pentru a face bani din pui.E crud.

| Denyyy10 a răspuns (pentru ElEmennt622):

E perfect! Tu doar fii pozitiv, speră, administrează-i in continuare tratamentul si fii lângă el.

| Vikaa a răspuns (pentru Denyyy10):

Cainii din canisele autorizate au carnet de sanatate,vaccinuri,vine la pachet si cu performantele parintilor,analize de sange etc etc. prea multa informatie pentru creierasul tau.
Eu,ca si crescatoare autorizata de caucazieni nu fac nici un profit din urma puilor vanduti,din contra,banii se duc in caini si expo,repet,e ceva ce te depaseste cu mult.
Cand o sa ai idee cu ce se mananca chinologia,vom mai vorbi, cand eu si altii ca mine cand cateaua naste chemam veterinarul sa monitorizeze nasterea si sa verifice daca toti sunt sanatosi, certificatul ala de pedigree nu numai ca atesta puritatea rasei, dar arata ca provine din linii genetice de buna calitate si ca el se va dezvolta sanatos fara probleme.Dar e normal sa se vada astfel de anunturi cand puii sunt aparuti din neglijenta, aparuti din 2 metisi cu probleme genetice dar care nu se vad atat de bine, din 2 catei cu probleme genetice puii vor avea de suferit, mai exact ajungand pe strazi, crede-ma, unu care da 400-500 de euro nu cred ca ii convine sa-i faca vant pe strazi.
Citeste chinologia si mai discutam ce si cum.
In ciuda faptului ca sunt legi date cu sterilizarea, nimeni nu le aplica.

| Denyyy10 a răspuns (pentru Vikaa):

Păi dacă ar exista numai oameni ca voi s-ar închide adaposturile.Nu mi spune de câini găsiți pe olx ca tot voi sunteti aia care îi epuizati cu montele si vezi doamne cand sunt bătrâni ii "aruncati"pe olx ca nu pot sa mai faca pui.Ca altfel cum?

| Denyyy10 a răspuns (pentru Vikaa):

P.P.S:oricine cu câțiva bănuți poate face rost de pedigree pentru animalutele lor.

| Vikaa a răspuns (pentru Denyyy10):

Sper ca ai vazut ca ai scris ceva abominabil, cel de la asociatie nu are voie se elibereze certificate pedigree, daca elibereaza e pe riscul lui.Era o vreme cand se elibera pedigree de tip C, dar acum este interzis prin lege.
Daca ai avea putina materie cenusie, ai citi regulamentul FCI, care mentioneaza clar ca dupa 3 fatari,fiecare cu o pauza destul de lunga intre ele pentru refacerea catelei se efectueaza operatia de sterilizare, dar preferam sa mancam rahat in loc sa ne documentam, arata-mi crescatorul care si-a ''aruncat'' cainele cu performante si batran pe OLX, mi-ai starnit curiozitatea.
Faza cu inchiderea adapostului e fumata rau deja, in ritmul in care se inmultesc cainii de la sate e alarmant, nu mai are rost sa zic de pisici.
Nu trebuie sa mancam **** in halul asta; D O zi faina.

| Denyyy10 a răspuns (pentru Vikaa):

La cum vorbesti, la ce limbaj si experientele pe care le ai cu olx, precis n-ai mai mult de 18 19 ani, precis părinții tăi au canisa si nu tu.Cunosc crescatori, își eliberează cand vrea "mușchiul lor" pedigree-ul(ca sa vorbim pe limbajul si pe materia ta cenușie, mai argou, asa) si care fac ceva pe tot pedigree-ul, chiar ei spunand-o.Pacat ca nu esti pe grupuri cu animale, respectiv câini, sa vezi acolo cate anunturi se distribuie de pe olx, vanzandu-se perechi, cu pedigree, la 5-6 ani, că deh, de la atatea fatari cred si eu ca a inceput cateaua sa aiba probleme.

| Denyyy10 a răspuns (pentru Vikaa):

Am uitat să întreb, dacă tot zici ca n-am materie cenușie, poate ai tu substanța albă. Rasa asta pe care o crești tu, pedigree-ul asta si puritatea rasei, de unde au aparut?"caine" însuși e o specie.UNA SINGURĂ. Asta ce inseamna? Că pentru a ajunge la RASA asta, ceea ce e ceva subspeciei, s-a ajuns de la o încrucișare intre o rasa si cealalta.Acolo tot pedigree-ul a fost prima dată, asa-i? Ce părere ai de mixuri? Collie cu ciobanesc/husky, pomeranian cu husky(de aici venind rasa pomsky), fiind tot o rasa oficială, asa-i? Hai sa nu ne mai uitam originile, că nici noi n-am fost oameni puri pe pământ asa cum scrie in povesti, si noi ne tragem dintr-o specie comună cu maimuța.Si noi suntem puritati pana la urma, asa-i? O seara faina si tie.

| Vikaa a răspuns (pentru Denyyy10):

La cate monte am ubmlat tu visai sa intrii in vacanta, nici un crescator de prestigiu nu va spune asa ceva, teoretic daca au zis ca se pisa pe actul FCI practic se pisa si pe munca lor, eu nu stau pe grupuri de toate rasele, stau doar in cele care se ocupa cu rasa pe care o cresc si eu.Nu cred din ceea ce spui, probabil imi spui de samsari cu pile de la A.Ch.R,dar da-mi intr-un mesaj privat numele celor ce au zis ca se pisa pe Pedigree, probabil au ghioarle, cum am vazut la ultima expo, cei cu ghioarle au si relatii cu Asociatia Chinologica din judetul lor.
Ma ocup de 3 ani de crescut Caucazieni, eu zic ca stiu despre ceea ce vorbesc.Aia de-si vand perechile la 5-6 ani dupa n fatari te anunt ca aia nu-s deloc crescatori, citeste regulamentul FCI.Eu ma opresc aici pentru ca tu vorbesti din auzite si citite de la niste samsari.