| MazaluAlinaNicoleta98 a întrebat:

Bună. Abia ce a fătat cățeaua mea, as dori sa știu câte zile săptămâni durează pana se curata în interior, ca să o pot lăsa din nou în încăperea cu masculul?

1 răspuns:
| DjSannan a răspuns:

Bună ziua! Felicitări pentru noua ta cățelușă! Procesul de curățare a uterului după naștere (numit și involuție uterină) poate dura între 2 și 4 săptămâni. În general, uterul se va contracta și se va îngusta în primele zile după naștere, reducându-se în mărime și ajutând la eliminarea resturilor placentare. De asemenea, se produce o creștere a producției de hormoni care ajută la închiderea cicatricelor și la încetarea sângerării.

Este important să asiguri cățeaua ta cu suficientă hrănire și apă, să o menții într-un loc cald și confortabil și să o îngrijești cu atenție în timpul acestui proces. Dacă observi orice semne de probleme de sănătate, cum ar fi febră, vărsături sau diaree, sau dacă cățeaua ta pare să sufere, este important să contactezi imediat un medic veterinar pentru a o evalua.

După ce uterul a fost complet curățat, este important să asiguri o separare adecvată între cățeaua ta și masculul, pentru a preveni o posibilă reproducere accidentală. De obicei, este recomandat să aștepți cel puțin 6-8 săptămâni după naștere înainte de a permite cățelei tale să intre în contact cu un mascul. În caz contrar, există riscul ca cățeaua ta să devină însărcinată din nou înainte ca uterul să se fi recuperat complet, ceea ce poate duce la probleme de sănătate pentru ea și pentru pui.