| Snicker a întrebat:

buna,
Acum cateva saptamani a venit unchimiu la mine si a speriat cainele cu o sacosa de plastic(e cam dus omul). Deci vreau sa zic ca o alerga prin curte fasaind punga, iar Fifi(cainele) alerga disperata. S-a lovit de nenumarate ori, pana cand a intrat in casa si s-a bagat sub sifonier, iar toata ziua nu a mai iesit de acolo.
De atunci cand vede vreo sacosa sau intra vreun barbat(asa mai solid) in curte se baga sub sifonier si nu mai iese de acolo pana cand nu pleaca barbatul respectiv.
Am astupat sub sifonier, dar degeaba se ascunde in alta parte:mese, scaune, oriunde gaseste loc sa intre.
Cum ar trebui sa procedez pentru a nu se mai speria de sacose si barbati?
Iar cand ploua, tuna sau fulgera la fel face:lasa capul in jos si se ascunde.
Da-ti-mi niste sfaturi prin care as putea sa-i diminuez aceste frici, pentru ca in timp se vor agrava.
Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

OMG, saracuta! In unele cazuri, cainele ramane traumatizat, dar uite, ar treui sa :
1.mergi la doctorul veterinar, pentru ai face un control
2.petrece mai mult timp ce ea si linisteste-o(mangai-o, joacate cu ea, evitand lucrurile zgomotoase)
3. spune-i unchiului tau ca esti dezamagit de el!
scuze, dar cam astea sunt singurele optiuni!

2 răspunsuri:
| Deeeia a răspuns:

Imi pare foarte rau de accident... dar nu se poate indrepta, o data ce ia intrat in comportamnet nu se mai poate desobisnui, asa sunt toti caini... crying

| LoveMe a răspuns:

Ce oameni baastraight face