| CarlaHecox a întrebat:

Am niste catei pe care trebuie sa-i dau in curand noilor lor familii.Insa nu stiu daca o parte din vitorii stapani o sa aiba posibilitatea de ai vaccina de parvoviroza si asta ma ingrijoreaza.
Am citit ca boala are 50% sanse sa apara,dar si ca, cainii care au supravietuit fara sa se contamineze au imunitate crescuta cel putin in primii 3 ani sau toata viata.Niciunul dintre parintii cateilor nu s-a contaminat.
Inseamna ca si cateii au imunitatea asa solida si sunt riscuri mai mici de contaminare?
Mama lor a mai avut o serie de pui si una dintre persoanele la care i-am dat a spus ca nu l-a vaccinat.Am vizitat catelul si e mare,sanatos,are aproape un anisor.
Desi i-am sfatuit pe toti stapanii sa o faca,sincer,nu cred ca persoana respectiva a fost singura care nu l-a vaccinat, insa tot n-am primit vesti cum ca oricare dintre catei ar fi murit.
Ar trebui sa imi fac griji? Sau credeti ca n-ar mai trebui sa le amintesc de vaccin persoanelor fara posbilitate?

6 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Nu poti sa-i verifici pe noii stapani ce fac,poate sa zica ca i-a facut vaccin si nu i la facut sau invers.
Daca poti sa le dai la cunoscuti e cel mai bine, asa poti sa-i mai intrebi, sa le zici ce se poate intampla etc. Viitorul stapan poate sa zica ca-l va vaccina si de fapt catelul sa nu fie vaccinat, nu ai de unde sa stii.
Daca iti doresti un caine trebuie sa ai posibilitatea sa il vaccinezi, sa-l duci la vet cand e nevoie, doar nu o sa ia cainele si-l leaga in fundul curtii...Un om fara posibilitati nu ar trebui sa-si mai ia caine, fiindca intretinerea unui caine te costa minim 300lei/luna.
Nu da puii unor oameni care nu au posibilitati, atunci nici puii nu vor fi crescuti cum trebuie.
Treaba cu parvoviroza e cu dus si intors, daca e vaccinat si nu este terminata schema poate sa se imbolnaveasca sau daca nu e un vaccin de la o firma foarte buna, la fel, este predispus sa ia boala.

| LivingLouder a răspuns:

Spunele de vaccinare.

| CarlaHecox explică:

Am uitat sa mentionez ca sunt 7 catei si n-am cum sa-i vaccinez eu pe toti.

| KittyCAT01 a răspuns:

Buna!
Ba da, trebuie sa le amintesti de vaccinare chiar si persoanelor fara posibilitate, daca doresc un caine trebuie luate masuri ca acesta sa nu fie chinuit si sa fie cat mai in siguranta si sanatos!
Ca un bonus i-ai putea vaccina tu ca sa te asiguri ca vor fi Ok si sa mai adaugi niste banuti in plus la pret
Pa-pa

| Prajituraa a răspuns:

Nu trebuie sa-ti faci atatea griji. Cateii, mai ales cei ce nu sunt de rasa, nu sunt asa sensibili. Eu am un catel de 11 ani, nu l-am vaccinat si nici nu l-am tinut in casa si acum isi traieste fericit batranetea. Cred a fost bolnav de 2 sau 3 ori si s-a rezolvat cu cteva injecii.
Ar trebui sa le spui noilor stapani de vaccin, dar cu grija, sa nu ii jignesti.
Cu sau fara vaccinuri conteaza ca vor avea o familie iubitoare.

| Pinky3Pie a răspuns:

Ar trebui totusi sa le amintesti de vaccin sa le arati in primul rand ca iti pasa de viata cateilor iar in al doilea rand sunt destule sanse sa nu ia boala.In concluzie trebuie sa le spui sa stie si daca reusesc poate le fac si vaccinul.