| Boomzz2012 a întrebat:

Am o catelusa Bichon Frise e foarte jucausa, iti face nevoile unde trebuie, stie sa stea cuclcat, stai jos.Sunt foarte mandra de ea! Dar problema e ca cam musca! ce sa fac! va rog dati-mi niste sfaturi! Funda! Va multumesc

Răspuns Câştigător
| sufletzel a răspuns:

Adica te musca tare? Lasa vanatai, etc sau doar te musca asa in joaca?
Si eu am bichonica frise si nu imi vine sa cred ca spui ca a ta te musca. Poate te musca pentru ca te joci prea agresiv cu ea si o enervezi. Si a mea musca dar nu strange tare, doar se face ca ma ia de degete. Niciodata nu m-a durut cand m-a apucat de degete.
Pe viitor cand te mai musca, ceart-o si intrerupe imediat joaca cu ea si ignor-o cateva minute. In felul asta se va simti pedepsita.
De asemenea, incearca sa o plimbi destul de mult, sa o obosesti, sa isi consume energia altfel, nu muscandu-te. Poate te musca si din plictiseala.
Ideea e sa-i arati ca greseste si sa o pedepsesti prin ignorare. Nu o bate pentru ca e posibil sa devina si mai agresiva sau isi poate schimba caracterul in sens negativ.
Succes!

6 răspunsuri:
| DoarOana a răspuns:

Buna andra1000,
Va trebui sa o certi si dupa ce o certi sa o ignori pentru o perioada de timp chiar daca ea inceteaza.
Daca nu actionezi acum cat inca e mica nu o sa mai poti sa o dezveti dupa ce ajunge la maturitate.
Pa, pa

| AnaEindragostita a răspuns:

Bună.Înseamnă că o dor dinți și normal ca orice cățel are nevoie de o jucărie apetisantă de exemplu o minge sau un hamburker de pluș. Înțelegi? Noroc și Baftă.
Pa

| Aliutza a răspuns:

Te musca pentru ca se joaca si e si o forma de a`si arata afectiunea. Presupun ca nu musca strainii, ceea ce inseamna ca are incredere in tine. Si eu am o catelusa ciobanesc german si am numai vanatai si rani pe maini si pe picioare. A facut o manie din a trage de mine, mai ales cand dorm. Si are si prostul obicei de a ma musca de cate o bucatica mica de piele, ca sa ma piste. Odata ce intelegi ca ea nu`ti vrea raul (pentru ca daca ti-ar vrea raul, ar ramane cu o bucata din tine in gura), ci doar se joaca, pentru ca te-a luat drept partenera ei de joaca, o sa-ti fie mai usor si n`o sa te mai deranjeze asa de tare.
Eu iti doresc mult succes si viata lunga pentru catelusa ta!

| ღAndrutzaღ a răspuns:

Buna andra1000 daca te musca rau ceartal si pedepsestel cat mai e pui. dar daca te musca in joaca cumparai o jucarie.

| αnny a răspuns:

Buna! Poti sa o duci la un curs de dresaj...Iti va fi de mare flos!

| ellakiss0411 a răspuns:

Fa-o in asa fel incat sa se obisnuiasca cu tine. sper ca te-am ajutat