| Katyk3229 a întrebat:

Buna!
Am o intrebare pentru iubitori de pisicuțe. Am primit cadou o pisicuță de la părinți și trăim la curte, am cîteva întrebări.
*De cate ori pe zi trebuie hrănită?
*Ce alimente poate manca? Si ce nu poate manca?
*Poate manca doar mancare de pisici?
*De ce lucruri are nevoie?
Ati putea sa-mi spuneti toate lucrurile de care are nevoie gen: perie, jucarii.
*Ce nume pot sa-i pun? E motan
VA ROG!
Cine imi explica poate un pic mai detaliat?
VA ROG
DAU FUNDITAAA!

Răspuns Câştigător
| Speranta12 a răspuns:

Du-l la veterinar in primul rand. Examinare medicala si nutritionala.

Cumpara-i ceva jucarii, sfori etc.

Sa nu-i dai de mancare pui cu oase si oscioare. Si nimic ce contine oase! Fiindca pisicile au un stomac mai slabut care nu digera mancarea grea, precum oasele. Si daca mananca carnea cu oasele, se poate taia la stomac sau la alte organe, face hemoragie interna si moare.

Nu-i da nici carne nefiarta. Carnea nefiarta are multe, multe bacterii si microbi! Daca mananca carne nefiarta, face tot felul de boli gastro-intestinale. Asa ca incearca cumva sa-i rogi pe parinti sa-i fierba putin carnea.

Si foarte important: pisicile inainte sa manance, ele adulmeca, miros mancarea. Lor le place sa fie delicioasa mancarea, sa aiba miros atragator si gust bun. Asa ca e bine sa-i dai carnita gen sunca, muschi file, ficatei, pui, porc, vita preparate. Sau mancare de pisici.

Pisicilor le place mancarea mai umeda. Asa ca poti s-o stropesti cu putina apa sau sa ii dai un sos langa mancare. Ca in cazul mancarulor de pisici.

Sa nu-i arunci mancarea pe jos. Intodeauna sa-i pui un vas din care sa manance IN ACELASI LOC, CA SA SE INVETE. SI SA CURETI ACEL VAS ZILNIC. Sa-l clatesti bine cu apa dupa. Pune vasul de mancare si vasul de apa una langa alta, cu o distanta intre ele. FA-L SA BEA APA REGULAT INTR-O ZI. Daca nu, va dezvolta probleme de rinichi, alte probleme gastro-intestinale.

Sa nu-i dai sa bea mult lapte, fiindca pisicile nu pot tolera lactoza la stomac. Ii dai putin lapte, are nevoie fiindca e micut, dar nu-i da mult. O canita de lapte o data-de doua ori pe zi e destul.

Pune-i litiera (locul unde face piși-caca) departe, departe de vasul cu mancare! Si schimba nisipul cat mai des, zilnic. Sau fa-i un loc cu nisip in curte unde sa-si faca nevoile.

Pisicilor NU le place apa, fiindca li se uda blana si le este frig. Asa ca nu-l obosi cu baia, nu va sta.

Cand ii este somn, lasa-l sa doarna. Este mic si are nevoie de somn muult. Pisicile dorm cam 12-14 ore din totalul de 24 de ore. Asa ca are nevoie mare de somn.

SA NU-L LOVESTI, SA NU-L BATI, SA NU-L CALCI PE LABUTE, SA NU ZBIERI CATRE EL SI SA NU UITI SA-I DAI APA SI MANCARE!

Cand se da la usa si arata ca vrea afara, lasa-l. Ca altfel, va plange si va face scandal.

Ofera-i un material de cauciuc sau de imitatie de piele pe care sa o zgarie cu gherutele, ca sa si le dezvolte. Altfel, daca nu ii oferi un astfel de loc, iti va zgaria toate fotoliile si canapelele.
Pisicilor le place sa bage in gura multe lucruri. Sa fii atenta mereu sa nu bage in gura lucruri ascutite! Ca face hemoragie interna si moare!

Sa nu-l lasi afara in curte sa se joace sau sa bage in gura lucruri ascutie. Ca face hemoragie interna si moare.

Sa nu-l lasi nesupravegheat, sau pe langa lazile de gunoi sau pe strada langa oameni straini. Eu mi-am lasat pisicul nesupravegheat in curte noaptea pentru cateva minute. Si cand am iesit dupa el, l-am gasit mort in mod subit, intins lat pe jos cu sange in gura. Parintii cred ca vecinii cu care stam in curte mi l-au omorat fie prin lovire, fie prin otravire. Pisicul avea doar 4 luni si era o raza de lumina in viata mea. Am intrat in depresie dupa socul acela pe care l-am avut.

Nu uita sa te joci cu el ca sa se distreze si el, si sa nu se ingrasewinking. Si cat e mic, mangaie-l si tine-l pe langa tine, fiindca lui ii lipseste mult dragostea mamei lui. Asa ca tine-l pe langa tine si ofera-i multa iubire.

ASA CA AI GRIJA DE EL SI SUPRAVEGHEAZA-L CONTINUU. TU SAU PARINTII TAI. AI GRIJA CE BAGA IN GURA, CU CE SE JOACA SI UNDE SE DUCE. CA E DE RAU CU PISICII. SUNT FOARTE NEGLIJENTI SI EXPERIMENTEAZA ORICE, CHIAR SI CU PRETUL MORTII.

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Duo la veterinar sa o consulte si el i ti va spune ce tip de hrană trebuie sa i dai si de cîte ori pe zi, de regulă de 3 ori pe zi trebuie sa i dai de mincare, apă sa aibă mereu, ce rasă este pisica?

| Katyk3229 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ragamuffin