| Ionela8 a întrebat:

Bună! Am un cătel bichon care de 3 zile nu mai mănâncă, ieri vomita cu spume dar după ce i-am dat un medicament a încetat sa vomite cu spume deși tot nu mănâncă. Mi s-a spus sa ii dau lapte ca l ar ajuta, dacă e otrăvit. Voi ce părere aveți sa ii dau lapte, il ajuta?

4 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Du-te la veterinar.
Il pierzi daca mai stai mult cu el fara sa manance.
E deparazitat, vaccinat? Il hranesti cum trebuie hranit un caine de talia lui sau ii dai de toate?
Nu, nu ajuta laptele cu nimic.

| ioana748 a răspuns:

Ar fi trebuit un veterinar sa i puna o perfuzie.
Daca bea lapte da i, eventual si niste branza de vaci.
Doamne ajuta,
Multa sanatate ❤️

| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Nu are cum sa ajute lapte, chiar daca ar fi otravit. Prin administrarea hranei nu faci decat sa ajuti toxicul sa fie absorbit de organism. Primul lucru cand un animal nu mananca, lumea spune ca e otravit, dar din experienta doar 0.1% din cazuri sunt intoxicatii. Fara un consult veterinar sau mai multe date nu il poti ajuta prea mult acasa.

| Shattergrim54 a răspuns:

Lactatele în general nu sunt prea bune/sănătoase pentru pisici și câini chiar dacă în desene par să le adore... recomand să vizitezi un veterinar, știe mai bine