| Roxyana a întrebat:

As vrea sa stiu cate vaccinuri trebuie sa aiba un bichon havanez, pentru ca al meu are deja 5 luni si nu are decat un vaccin sad nu mi-se pare in regula straight face. pls help mebig grin

6 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna
pai la 6-7 saptamani trebuie vaccin impotriva parvoviroza si corona
la 8-9 saptamani trebuie vaccin impotriva parvoviroza, hepatita, jigodie (boala lui carre), leptospiroza, adenoviroza, parainfluenta, corona
la 9-12 saptamani trebuie vaccin impotriva parvoviroza, hepatita, jigodie (boala lui carre), leptospiroza, adenoviroza, parainfluenta, corona
la 12 saptamani trebuie vaccin impotriva rabiei
iar vaccinurile anuale ( adica se fac in fiecare an din viata catelului) toate cele de mai sus adica parvoviroza, hepatita, jigodie (boala lui carre), leptospiroza, adenoviroza, parainfluenta, corona, rabie ( si sunt obligatorii, te protejeaza pe tine de boli, dar si pe catel)
Daca nu le-ai facut la timp, cred ca medicul veterinar o sa le faca pe toate deodata, trebuiau facute conform varstei, pentru ca puiul de catelus ramene fara imunitate la boala odata cu varsta, de aceea se fac vaccinurile, ca pana la varsta de 6 saptamani are imunitate de la laptele catelei.
Si deparazitare interna, care nu e vaccin ci e o pastiluta impotriva viermilor.Si mai e si depazitare externa, care e impotriva puricilor si capuselor, de preferat sa folosesti pipeta ( o solutie impotriva parazitiilor), pentru ca zgarda impotriva puricilor nu e buna pentru puii de catelusi. Medicul veterinar o sa iti spuna mai multe.

| LoveSelena a răspuns:

Dul la vederinar! Trebuie sa ii faci deparazitare, sa nu faca viermi, vreo 2, 3 vaccinuri, te sfatuiesc sa il duci la veterinar daca vrei sa fie in regula.Iar dupa ce implineste un an un vaccin pe an.

| fuckThisLife a răspuns:

Pai mai sunt vreo 4-5

| XxHAOSxX a răspuns:

Veterinarul nu ti-a spus cand sa i le faci si pe celelalte? Poate ca ar trebui sa afli opinia altui medic.

| florinalbert a răspuns:

Salut! parerea mea este ca nu trebuie sa te intereseze ce rasa este.un caine trebuie sa aiba vizite medicale lunare pana la sase luni si dupa aceea depinde de situatia cainelui o data la sase luni asta doar daca tii la prietenul omului.vaccinurile sunt un minim de sase.

| bumtzy_3889 a răspuns:

Du-te le medicul veterinar si intreaba-l! sigur stie! sper ca te-am ajutat! funda?batting eyelashes