| pudi a întrebat:

Bunahappy astazi am gasit in mijlocul soselei de pe podul Decebal (Timisoara) o broasca testoasa, care dupa ce am cautat pe internet am gasit ca se numeste Broasca testoasa de apa europeana sau Cistuda (emys orbicularis). Am adus-o acasa, deoarece nu am putut sa o las acolo sa o calce masinile; insa nu mananca nimic, am incercat cu pestisori uscati (mai am o broasca testoasa acasa) dar nimic, apoi cu carne cruda dar tot nimic. ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| sufletzel a răspuns:

Si eu am gasit una acum vreo luna si ceva. Si am luat-o acasa. Si mananca numai chestii vii. Initial i-am luat mancare de la pet-shop pentru testoase dar nici nu s-a uitat la ea. Si apoi am incercat-o cu o rama. Imediat a mancat-o. Si de atunci numai rame ii dau. Incearca si tu asa.

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Du-o mai intai la un control la veterinar, sa te convingi, ca e OK.
Personal cred, ca ea inca nu este obisnuita cu atmosfera, este speriata saracuta. day dreaming Las-o singura (sa nu mai fie nimeni in camera) si cand se va linisti, va incepe sa manance.winking

| Roby67 a răspuns:

Pentru inceput poti sa ii dai si mancare uscata pentru pisici, dar numai pe o durata scurta pentru ca este prea grasa pentru Emys Orbicularis. Mergi in magazinele de specialitate si intreaba ce produse Tetra au pentru hranirea broastei, spre ex. Reptomin, Lundi sau mancare pentru Koi.
Poti sa mai incerci cu viermi (din gradina) purici de balta, garnele sau chiar si cu pesti de 2 cm. In afara de asta incearca si cu bucatele mici de inima sau ficat de vaca. Bafta!

Abh
| Abh a răspuns:

Broastele testoase sunt foarte sensibile la schimbarile de mediu, ai rabdare, va manca in curand.

| deutza00 a răspuns:

Salata verde nu mananca?
sau varza...eu am avut broscuta dar din pacate nu mai este crying
tare as vrea sa-mi iau una si eu

| BackAgainToTPU a răspuns:

Varza? salata? ai incercat? verdetzuri din astea. in rest vezi daca se obisnuieste cu pestii aia e ok

| Slavian a răspuns:

Incearca sa-i cumperi mancare pentru broaste testoase, poate va manca.

Bafta!

| Doar eu_5952 a răspuns:

Dc nu ai dus-o la un veterinar?