| Jrr_Klaudiu_1995 a întrebat:

Ce ati alege Papagali or Hamster. Dati-mi cate-va avanteaje si dezavantaje.

Răspuns Câştigător
| HamsterulMeu a răspuns:

Eu i-as alege pe amandoi pentru ca am doi papagali si un hamster insa uite dezavantajele si avantajele :

Hamster(dezavantaje):
-traieste putin, intre 2-3 ani(daca e hamster pitic) si intre 3-5 ani(daca e hamster sirian)
-e un animal nocturn asa ca vei avea posibilitatea sa te joci cu el doar seara

Hamster(avantaje):
-nu costa mult(intre 15-30 lei)
-nici cusca nu costa mult(intre 50-80 lei depinzand pe marime)
-are nevoie de putin spatiu
-il poti mangaia si te poti juca cu el

Papagali(dezavantaje):
-face mizerie pe langa colivie
-face mult zgomot dimineata
-are nevoie de foarte mult spatiu unde sa zboare
-costa mult specile mari intre 1200-100000

Papagali(avantaje):
-sunt usor de dresat
-unele specii pot invata sa vorbeasca
-nu costa mult specile mici intre 50-150 de lei
-aduc culoare in casa
Sper ca te-am ajutat sa te hotarasti! happy
Funda?

3 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Salut, avantajele la papagal sunt:
- este frumos
- este ceva exotic si da bine in casa
- nu toti isi permit un papagal frumos care poate sa vorbeasca.
Dezavantaje
- face galagie uneori
- este cam piperat la buzunar
- trebuie sa ii faci curat foarte des in cusca.
La hamster avantaje:
- este mic si nu mananca mult
- este amuzant cand ii dai sa roada hartie
- nu costa mult
Dezavantaje
- nu face mare lucru
- nu traieste mult

| NoFeelings a răspuns:

Nimic. iepure. E cel mai tare animal de companie, dupa caine, parerea mea. E jucaus, cuminte, nu musca, e pufos si agreeaza imbratisarile si mangaierile.
Hamsterii nu mi~ar placea sa~i cresc, deoarece mi_ar fi frica de ei(stiu, suna absurd.). Papagal am avut, l-am dat, era galagios, zgaria oricat de bland ma purtam cu el, facea mizerie, dadea in cusca s8 deschidea usita, incat a trebuit sa recurg la metode disperate: agrafe ca sa prind usa laughing

| TheSpell a răspuns:

Eu zic că e mai ok un papagal.
Hamsterii sunt foarte drăguți dar sa-i ți pe balcon, nu în casă. Au un miros neplăcut, deci trebuie aerisit des.