| Katyk3229 a întrebat:

Buna, cum pot sa-mi conving părinții sa-mi cumpere un caine? Ei nu vor un caine chiar dacă suntem la curte, va rog cum as putea sa-i conving?
Dau funda+vot
VA ROG!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! În primul rând dacă insiști și chiar nu vor, spune-le că tu te vei ocupa de îngrijirea lui, tu îi vei da sa mănânce, îl vei dresa și plimba, că îl vei învăța rapid unde să își facă nevoile și vei curăța după el. Poți să le spui că a avea un cățel nu implică foarte multe costuri, ba chiar îl poți adopta de la un centru, iar mâncarea, băutura și tratamentele necesare nu sunt scumpe. Arată-le cat de responsabil ești (adică cu patul, vasele, gunoiul, curățenia etc). Nu trebuie să îi presezi oferă-le timp pentru a lua o decizie. Dacă îți place neapărat un câine mai mare nu cred că îți vor lua deoarece este mai periculos, așa că arată-le de ce îți dorești o anumită rasă (de câini poate mai micuți) și hotărăște-te asupra acelei rase. Argumentează-le motivul (dincolo de partea estetică) și arată-le că ai citit tot despre ea ce mănâncă, cât bea, cum îi place să fie tratată, ce nevoi are, cărei personalități i se potrivește etc. Este foarte important ca părinții tăi să știe de ce îți dorești un câine, așa că ai putea să îi convingi spunându-le ce beneficii vei avea (vei putea să te distrezi cu el, sa ieșiți în parc, sa alungi plictiseala și iti poate îmbunătăți sănătatea mentală + că îți va proteja casa împotrt hoților.) Poți încerca să fi mai trist și le vor părea puțin rău așa că poate îți vor lua. Poate și după ce faci toate aceste lucruri nu vor, depinde de părinți, poate nu le place părul lor, dar și asa poate nu îți vei dori așa mult dar poate îți ia macar o pisică.
Sper că te-am ajutat, fundikăhappy?