| rucsy21 a întrebat:

Imi doresc foarte mult un caine iar parintii mei nu vor sa-mi cumperesad. Zic mereu ca un caine face foarte mare dezordine, ca ii cade parul, ca nu e de tinut in casa etc. Cum as putea sa-mi conving parintii ca sa imi cumpere un caine?

8 răspunsuri:
| jolidon a răspuns:

Parintii tai au foarte mare dreptate. nu stiu in ce masura vei fi in stare sa ai grija de el si el va pica tot pe capul parintilor. eu mi-am luat un catel si fac curat non stop dupa el si ma mai ajuta si mami.

in primul rand pana la varsta de 6 luni va face caca si pisu peste tot de vreo 15 ori pe zilaughing

in al doilea rand va lasa par peste tot si e un mare pericol pentru ca daca il inhalezi poti ajunge sa ai nevoie de operatiestraight face

in al treilea rand va mirosi peste tot a catel pentru ca are un miros specific destul de puternic

mai e si vorba de faptul ca nu poti sa il pui in raft dupa ce te plictisesti de el. el va fi mereu plin de energie si nevoi. va trebui sa te trezesti dimineata devreme sa il duci afara(asta cand mai creste) si va trebui sa ii oferi foarte multa atentie

va trebui sa ai mare grija de el sa nu se imbolnaveasca, sa ii iei mancarica, samponel, perie, medicamente, sa il duci periodic la veterinar...etc

mai bine daca ai locui la curte ca sa il poti lasa sa se joace in gradina in timpul zilei.

off.sa stii ca implica multa multa munca si e foarte obositor si greu. va incepe sa roada totul prin casa... absolut tot ce prinde...va zgaria peretii.nu ii place sa stea singur in casa.

ma e mult de munca daca poti sa faci asta demonstreaza-le alor tai si sigur iti vor lua unul
te pup

| N1mka4eva a răspuns:

Pai demonstreaza-le ca ai intetii serioase, ca te vei ocupa de el si vei fi responsabila.Nu il cumpara, ci adopta-l, e pe gratis, plus ca-i vei oferi un trai mai bun! Adu-o acasa pe o prietena care are un caine, poate iti ajuta parintii (sa le schimbe parerea), documenteaza-te pe internet despre ceea ce au nevoie cainii, iar daca tot nu merge...de ce nu iti iei ceva mai mic, sa zicem? Un hamster, sau canar? Asa, cu timpul, parintii vor vedea ca esti responsabila, si atunci poate iti vor lua catelusul! Plus ca poti descoperi ca tu si hamsterul sunteti prieteni nedespartitilove struckSucces!
PS:scuze pentru erorile gramaticale, am scris repede.

| RazvanStefan a răspuns:

In primul rand au mare dreptate. Nu am caini, dar un prieten mi-a lasat cainele un wee-end cand a fost plecat pentru a avea grija de el. Nu are nici prea mare, nici prea mic. Doamne ce bataie de cap a fost. E cam greu sa ai grija de un caine sau pisica. Vorbesc de cazul in care stai la bloc. Daca stai la casa nu vad ce ar strica. Dar la bloc e o teroare cu picioare.

| MiiMii a răspuns:

De 3 ani (sau si mai mult) ma rog de ai mei sa-mi cumpere un catel, macar unul mai mare pe care sa. l pot tine afara... dar ei se incapataneaza si rapsunsul lor este NU de fiecare data...eu m.am lasat pagubasa.

Insa ai putea sa le spui ca tu te vei ocupa de el.ca il vei hrani, il vei scoate la plimbare, il vei spala...etc.Si demonstreaza`le ca poti fi responsabila, poate la tine va merge sad Succes love struck te pup :*

| Ovidiu200 a răspuns:

Fale pe plac o luna doua și mai discutați

| Mirrruna a răspuns:

Pai in primul ran stai la curte sau la bloc? Daca stai la bloc e un adevarat calvar, crede-ma. In schimb, la corte e mai usor, il poti tine afara si nu e nimic complicat. In al doilea rand vrei neaparat un caine de rasa? Dupa parerea mea soi cei maidanezi sunt foarte draguti si dupa mine nu conteaza rasa ci conteaza ce simti pentru iel si el pentru tine. Sigur prin zone vei gasi un catelus care iti atrage atentia chiar daca este maidanez+maidanezii sunt mai usor de ingrijit, adevarat caci chiar daca e totusi necesar sa ii faci un vaccin anti purici sau ceva de genul ti se pare mult dar de exemplu la un ciobanez german? Aluia trebuie sa ii faci vaccinuri in fiecare luna. documenteaza-te despre cainei, ce mananca, cum sa ii ingrijesti cat mai bine, jucarii, chestii de ros... te-ai prins tu. Probabil ca atunci cand parintii tai vor vedea ca te implici atat de mult se vor implica si ei. Si eu mi-am dorit foarte mult o pisica, iar in familia mea nu prea sunt iubitori de animale mai putin eu si mama dar acum nu-l mai pot deslipi pe tata de pisica, il iubeste foarte mult datorita dragalaseniei sale, felul in care se face simtit, cum se freaca pe langa noi, mieunatul ei dulce, chestii din astea... Sper ca te-am ajutat. Pa!

| ZeGee a răspuns:

Pai cainele are nevoie de spatiu mare si de mult comfort... cea ce nu ii poti oferi intr-un apartament. Cainele lasa par, roade, si face mult zgomot. Ceea ce e ideal pentru casa. Te sfatuiesc sa iti iei gandul de la catelus.Eu si acum doresc un hamster si nu primesc.

| Criss_6264 a răspuns:

Ia unu dupa strada si le zici parintilor tai ca l-ai primit si nu il poti abandona!