| ApofissPapaya a întrebat:

Ofer funda. Hamsterii pitici pot trai impreuna? Adica cei rusesti...Am un acvariu de 30 pe 15 si inaltime 20. Pot trai 2? Am mai avut hamsteri, dar nu pitici. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| ColaCola a răspuns:

Da,eu am avut 2 hamsteri pitici rusesti de iarna si erau mascul si femela si mi-au facut si pui.Este chiar indicat sa fie mai multi deoarece singuri nu ar trai, sunt animale sociabile si le trebuie companie.Ai grija de ei:*

4 răspunsuri:
| VladimirPutin a răspuns:

Pot trăii

| Stranik a răspuns:

Da,pot,dar trebuie sa-i hranesti separat caci pot sa se bata pentru hrana,am si eu unu, mi-au facut cadou de ziua mea, ei sunt foarte amuzanti

| PiNkYpAnDa05 a răspuns:

Lool normal ca da

| chemicaltwics a răspuns:

Eu am crescut pana acum 3 hamsteri pitici.Am experienta.toti mi-au trait mai mult de 2.5 ani.
Primul, Boo, era hamster pitic Campbell (rusesc).A trait 2 ani si 7 luni.Era foarte agresiv cu toate animalele (adica si hamsteri) de orice tip, culoare, varsta.
El a stat singur.
Dupa ce a murit m-am dus la pet-shop si am luat 2 hamsteri tot Campbell.S-au inteles foarte bine.Nu s-au certat nici macar odata.Rufus a trait doar 2 ani si 4 luni din cauza unei probleme pe care a avut-o la ochi.L-am luat gata bolnav de la Animax, dar nu mi-am dat seama.Nu prezenta niciun simptom cand l-am luat. Abia dupa o saptamana a inceput sa aiba probleme cu ochiul drept.
Iar Ricky a trait 2 ani si 6 luni.Nu a rezistat prea mult dupa moartea lui Rufus.
Dintre toti hamsterii existenti, Roborovski si Chinezesti au nevoie de companie.In cazul celor Chinezesti cel mai bine e cu 2 femele.In cazul celor Roborovski poti lua chiar si mai multi.atat cat permite spatiul.Pot aparea divergente chiar si intre cei mai sociabili hamsteri daca nu au destul loc.
Ei nu mor daca stau singuri! Dar le este mai bine daca au un companion.Campbell si Albul de iarna (Siberian) in general nu se inteleg daca au un companion. Exista si exceptii.Dar rar.Depinde si de circumstante. Daca ai unul si mai vrei inca unul, sansele sa se inteleaga sunt foarte mici.Depinde si de varsta. Unul mare ar putea sa bata unul mic.
Iar o cusca de 30 pe 15 si 20 in inaltime e mult sub limita admisa chiar si pentru un singur hamster. Daramite 2.
Daca vrei mai multe informatii poti sa ma contactezi pe freedom. 4free@yahoo.com