| Leili a întrebat:

Am o mica intrebare in cazul careia nu reusesc sa gasesc singura un raspuns care sa ma convinga. Am o pisicuta de vreo 6 luni crescuta la bloc si acum am venit la tara timp de doua saptamani cat tine vacanta si am luat-o cu mine pentru ca acolo nu avea cine sa aiba grija de ea. Credeti ca daca o scap afara din casa nu o sa mai vina inapoi? Chiar imi este frica de asta. Tin mult la ea si nu vreau sa o pierd. Ce credeti? Va rog sa ma dumeriti. Poate a trecut cineva prin asta.

9 răspunsuri:
| PandyPan26 a răspuns:

Eu in locul tau nu as face asta ca nu stii cum va reacționa.E loc nou.Sau poate sa se ia la harta cu alti.Si eu am motănel si stau la
Bloc si mereu deschis geamul rabatat sa ii vina aer de afara si mereu se aseara la geam. Daca nu e invatat de mic acolo o sa fuga pentru ca se sperie foarte repede.Acesta este sfatul meu?

| Leili explică (pentru PandyPan26):

Am inteles! E mai rau ca din obisnuinta parintii mei mai lasa usa putin deschisa si la cat este de curioasa sigur o sa iasa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu este obisnuit afara, dar si daca este., cand o duci intr-un loc nou se pierde/sau o prind cainii/sau alte pisici o sperie.
Tr

| Violleta2022 a răspuns:

Ai sanse mari sa o pierzi!
Pisicuta trebuie tinuta in casa 2 luni, ca sa se obisnuiasca cu casa si locatia si usor-usor lasata afara, dar in nici un caz dupa 2 saptamani.

| PandyPan26 a răspuns (pentru Leili):

Incearca sa o lasi într-un anumit spațiu unde sa fie minim o persoana.De exemplu inchide usa unei cere care duce la usa de ieșire

| Leili explică (pentru PandyPan26):

Am sa incerc. Multumesc mult

| Rd79 a răspuns:

Daca ai curte la tara (adica ceva imprejmuit cu un gard) si nu ai caini sau alte animale care o pot manca/rani, e ok, o sa se intoarca acasa cand ii e foame.

| RAY a răspuns:

Nu cred ca cineva pleaca de undeva unde se simte bine, se va juca apoi va reveni la tine, dar sa plece sa cerceteze doar daca de mica e vagaboanda

| Andreeush a răspuns:

Nu o lăsa singură până nu se obișnuiește cu noul mediu.