| Gabidan2000 a întrebat:

Dacă cineva e din Brasov si ma poate ajuta in legătura cu permisul de pescuit. Unde îmi pot face permis de pescuit? Ce documente trebuie sa am asupra mea?

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

Pentru pescuitul pe apele neconcesionate, permisul se elibereaza de catre A.N.P.A. Este cunoscut sub numele de "permisul albastru", este gratuit si iti da dreptul sa practici pescuitul recreativ pe orice apa neconcesionata de pe teritoriul Romaniei, cu exceptia Deltei.

Pentru apele concesionate, permisele se elibereaza de catre asociatiile autorizate de catre A.N.P.A. (concesionari). Lista completa o gasesti aici: http://feedershop.ro/......izate..pdf Cauta-le pe cele din Brasov si vezi ce ape au in concesiune. Oricum, asociatiile elibereaza asa numitul "permis alb". contra unei taxe ce difera de la asociatie la asociatie si sunt intre 40 si 200 lei pe an. Cu "permisul alb" poti pescui recreativ numai pe apele care fac obiectul concesiunii.

Pentru permisul albastru si permisul alb, ai nevoie de cartea de identitate, in original si copie.

Pentru pescuitul in Delta Dunarii, ai nevoie de un permis special eliberat de A.R.B.D.D. Deasemenea, pentru accesul auto si/sau cu ambarcatiuni cu motor, ai nevoie de permis de acces, eliberat tot de A.R.B.D.D.

Pentru pescuitul in zonele de frontiera, pe langa permisul albastru si permisul alb, ai nevoie si de viza Politie de Frontiera (asa numitul P.G. - "permis de granita"). Sunt considerate zone de frontiera:
- teritoriul aflat pe o adancime de 30 km. fata de frontiera de stat si tarmul Marii Negre, catre interior;
- suprafata aeroportului sau a portului cu platformele, imobilele si instalatiile aferente – in judetele din interiorul tarii, unde functioneaza aeroporturi si porturi deschise traficului international;
- fasiile de teren, situate pe o adancime de 10 km de o parte si de cealalta a malurilor Dunarii interioare, deschisa navigatiei internationale, inclusiv bratul Macin in intregime.

Pentru eliberarea vizei de la Politia de Frontiera ai nevoie de cartea de identitate, permisul alb, permisul albastru si/sau permisul eliberat de A.R.B.D.D.

Si in ultimul rand, pentru zonele de pescuit proprietate privata (de exemplu, complexul Doripesco de la Vadu Rosu), nu ai nevoie de nici un fel de permis, atata vreme cat platesti taxa de pescuit stabilita de proprietar.

1 răspuns:
| clau470 a răspuns:

Pentru delta poti afla de aici https://dunare.ro/permise-online-2020-valabile-delta-dunarii/ iar pentru dunare si marea neagra poti citi aici https://dunare.ro/permis-de-pescuit-anpa-2020-online/