| yoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyo a întrebat:

Pot detine in jur de 100 de pasari in propria gospodarie sau exista vreo lege care impune un anumit numar de pasari/animale, pentru restul platinduse o anumita taxa?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti creste cate pasari vrei insa fereste-te atunci cand se face recensamantul animalelor. Nu declari mai mult de 50. Nu te taxeaza in plus dar perzi niste drepturi de la primarie, cum ar fi ajutorul de incalzire sau alte pomeni din astea.

| Louie75 a răspuns:

Ordinul nr 119/4 februarie 2014 al ministrului sănătăţii, la articolul 15 alineatul (1) prevede că "în gospodăriile unde nu sunt asigurate racordurile de apă curentă şi canalizare printr-un sistem centralizat de distribuţie, adăposturile pentru creşterea animalelor în curţile persoanelor particulare, de cel mult 6 capete în total (ovine, caprine, porcine, bovine, cabaline) şi cel mult 50 de păsări se amplasează la cel puţin 10 m de cea mai apropiată locuinţă învecinată şi se exploatează astfel încât să nu producă poluarea mediului şi risc pentru sănătatea vecinilor, cu obligaţia respectării condiţiilor de biosecuritate."
Dar totuși cunosc oameni care au avut peste 200 de păsări fără a avea vreo problemă.