| Daaaanaaa a întrebat:

am nevoie de ajutor, motanul meu a iesit afara si s-a atins undeva si are o gaura (nu mare ) in gat, acum este duminica si maine e ziua orasului si veterinari nu sunt disponnibili, nici macar nu raspund dar intrebarea este, pisica va supravietui? Este foarte activa si mananca foarte bine doar ca la gat la rana ii curge un lichid, infectie nu poate fi deoarece este prea sus si el nu ajunge nici cu labele. Va rog spuneti-mi, va trai? Pot sa-i pun ceva la rana de axemplu un plasture? Va rog din toata inima ajutati-ma Dau FUNDITA!

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poate fi infecție, fii atentă unde curge acel lichid. Dacă nu este sânge, e infecție. Până mâine, pune un plasture uman din tifon, care se pune pe rănile umane, de la farmacie, ceva mai mic ca să stea să nu se dezlipească.
Acolo l-a mușca de gât un câine probabil.

| vmalex21 a răspuns:

Dacă e o simplă rana infectata o poti curăța cu apa oxigenata sau o poti spăla cu puțină apă si sapun lichid iar mai apoi ii poti aplica o crema gen Baneocin sau Kanamicina(crema aia pentru infectiile la ochi). Verifica sa nu existe sangerari, daca e totul okey o cureti si aplici un bandaj.Totusi e recomandat sa mergi cu el neaparat la un medic veterinar chiar si intr-un alt oras din apropiere.