Întrebare recomandată | DeeaLoVe012 a întrebat:

Am o problema..Eu stau la tara,aseara cand am dat de mancare la catelusi, unul dintre ei nu era..De dimineata l-am gasit dupa o lunga perioda de cautari, era speriat cu spume la gura..Toata ziua n-a iesit din cusca,nu vine cand il strig, sta speriat.Nu am idee ce a patit,dar stau cu frica,ca a mancat ceva, sau ca sa batut cu vreun caine.Voi ce ziceti? Ce as putea sa fac? E prietenul meu cel mai bun si mi-e tare teama ca poate muri.
P.S:Scuzati categoria sad

Răspuns Câştigător
| Uza a răspuns:

Macar suna un medic veterinar daca nu poti ajunge imediat.
Si eu am patit asa un mai mult catelusi, si medicul mi-a spus sa-i dau apa cu sare pe gat, vreo 200 ml.
Dar, suna la medic sau du-te la el cat mai repede.

36 răspunsuri:
| DeeaLoVe012 explică (pentru Uza):

:-( :-(Se simte lipsa... Oricum multumesc.

| simisweet a răspuns:

Du-l la un medic

| MihaelaDart a răspuns:

Nu-ti acuza bunica! In general, cainii sunt animale foarte curioase, omnivore si carora le place enorm sa sape. De aceea, pot intra in diverse situatii si pot manca aproape orice.

Cand un animal face spume la gura, clar este otravit. Daca cunosti un medic veterinar din sat sau unul din zona, contacteaza-l de urgenta!

Ideal e să se facă spălături gastrice cât mai repede, înainte ca otrava să se absoarbă sau să treacă mai departe. Apa cu sare induce voma, deci e bună. Cărbunele medicinal absoarbe otrava, deci e bun şi el. Laptele nu se recomanda, pentru ca unele otravuri sunt liposolubile, deci se dizolva bine in lapte si se absorb mai usor.

Toate astea au efect in primele ore dupa otravire.

Exista si antidoturi specifice pentru unele otravuri, dar se administreaza doar daca se cunoaste sigur ce s-a folosit.

Otrava pentru sobolani e de obicei ceva de genul warfarina, care e un anticoagulant. Daca se stie ca asta s-a folosit, se poate administra vitamina K (de catre un veterinar). Vitamina K, aceasta se administreaza intravenos in astfel de cazuri si nu cred ca te-ai descurca. Medicul veterinar este cel mai in masura sa ia decizii asupra antidotului, a cailor de eliminare/neutralizare a otravii/substantelor toxice din organism

Noroc!

| SlenderWomen a răspuns (pentru DeeaLoVe012):

Ooooooooof saraca de tine.imi vine sa plang.asa am avut si eu un perus si nu stiu parca stiam ca moare. intr-un weekend am fost cu matusa mea la bunica si cand am venit acasa...l-am intrebat pe tata unde e puiutul meu.el a spus...ca a murit.toata ziua am plans

| DeeaLoVe012 explică (pentru SlenderWomen):

Si eu am plans toata ziua..Toti zic ca "Ar fii doar un animal".Dar eu nu sunt de acord..Intr-un fel sau altul stiu ca facea parte din familie.

| DeeaLoVe012 explică:

In primul rand.Nu am stat eu pe net ci sora mea..eu toata ziua am stat cu el ca sa iti fie clar.Si da..chiar daca sunt fraiera iti multumesc pentu condoleantewinking.Si ca sa iti fie clar, la mine in sat nu avem veterinar, si chiar daca m-am rugat toata ziua aia de parinti sa-l duca, degeaba a fost pentru ca nu au vrut.Ce vroiai sa fac?