| AnemonaP a întrebat:

Buna tuturor.Acum vreo doua saptamani am adus un catelus acasa, nici chiar foarte mic.Era cam speriat, pana s-a acomodat a fost mai greut.Dar s-a acomodat.De revelion,au fost foarte multe artificii si petarde in cartier,iar acesta a ramas nemiscat in cusca si nu facea nimic, era foarte speriat.Nu a mai iesit din cusca de la revelion, decat sa manace cateodata.Si daca pocnesti din degete fuge.Ce pot face? Funda+vot
P.S. Fara raspunsuri stupide

Răspuns Câştigător
| LittleMissCupcake a răspuns:

Buna. Am si eu o catelusa care acum are vreo 3 ani si jumatate, iar atunci cand avea cam 1 an am tuns-o pentru prima data, ceea ce a speriat-o rau de tot. Timp de doua saptamani sau chiar trei nu se misca, ii era frica de orice, nu prea manca si eu aveam impresia ca nu bea deloc apa, dar pana la urma i-a trecut si incet, incet a devenit tot mai curajoasa. Din cate spui tu, cred ca si catelusul tau este cam in aceeasi situatie. Din cate stiu, cei mai multi cani se tem de artificii, mai ales cei mai micuti, care nu au mai vazut (sau auzit) asa ceva. Nu-ti fie teama, isi v-a reveni cu timpul, cand o sa vada ca nimic rau nu i s-ar putea intampla. Tu, in timpul asta, ai putea incerca sa-i recastigi increderea ademenindu-l cu jucaria preferata sau ai putea sa-i cumperi niste recompense pe care sa le roada. Totusi, parerea mea este ca nu ar trebui sa-l fortezi sa iasa din cusca, asta l-ar putea speria si mai tare. Sper ca am fost de ajutor. Bafta!

2 răspunsuri:
| Bashiix3 a răspuns:

Scoate-l din cusca si joaca-te cu el, plimba-l, etc... inca ii speriat dar o sa isi revina. Ii poti cumpara si o jucarie. puppy dog eyes Sau daca ai deja un care nu iti mai trebuie ar trebui sa i(-)o dai lui. happy

| vardolnicusor a răspuns:

Scoate-l din cusca si joaca-te cu el, inspira-i incredere happy Si catelul meu tot la fel a facut dar cu timpul incet-incet jucandu-te cu el si chestii din astea. plimbandu-l se obisnuieste happy