Întrebare recomandată | DeeaLoVe012 a întrebat:

Am o problema..Eu stau la tara,aseara cand am dat de mancare la catelusi, unul dintre ei nu era..De dimineata l-am gasit dupa o lunga perioda de cautari, era speriat cu spume la gura..Toata ziua n-a iesit din cusca,nu vine cand il strig, sta speriat.Nu am idee ce a patit,dar stau cu frica,ca a mancat ceva, sau ca sa batut cu vreun caine.Voi ce ziceti? Ce as putea sa fac? E prietenul meu cel mai bun si mi-e tare teama ca poate muri.
P.S:Scuzati categoria sad

Răspuns Câştigător
| Uza a răspuns:

Macar suna un medic veterinar daca nu poti ajunge imediat.
Si eu am patit asa un mai mult catelusi, si medicul mi-a spus sa-i dau apa cu sare pe gat, vreo 200 ml.
Dar, suna la medic sau du-te la el cat mai repede.

| DeeaLoVe012 explică (pentru Uza):

Am gasit pe net tot felul de chestii.I-am dat putina "tuica". Dupa care apa cu sare in jur de 100ml.A trecut aproape o ora..Si-a mai revenit putin.A mai iesit pe afara si nu mai are spume la gura.Crezi ca e nevoie sa-i mai dau si lapte proaspat? Am gasit asa ceva si pe net.Dar sincer eu cred ca ii fac mai mult rau daca il tot indop cu toate lucrurile astea.Crede-ma ca tin enorm la el, si inca stau cu o teama pe mine ca poate pati ceva.

| Uza a răspuns (pentru DeeaLoVe012):

Chiar nu poti suna un medic veterinar? numarul unui medic, poate gasesti pe Internet.
Te -ar ajuta mai mult, eu chiar nu am de unde sa stiu :-(

| DeeaLoVe012 explică (pentru Uza):

I-am dat lapte. Daca vad ca nu isi revine un pic..Ma duc cu el la veterinar de urgenta!

| Uza a răspuns (pentru DeeaLoVe012):

Du-te la medic! eu nu am cunostiintele unui medic veterinar, el se ocupa cu asa ceva, deci el trebuie sa stie cel mai bine!

| DeeaLoVe012 explică (pentru Uza):

Degeaba..cand am fost sa-l iau sa merg cu el la veterinar.l-am gasit mort.

| DeeaLoVe012 explică (pentru DeeaLoVe012):

Deci..ma simt de parca ar fi cazut cerul pe mine.

| Uza a răspuns (pentru DeeaLoVe012):

Imi pare rau!:-(
Mie asa mi-a zis medicul sa fac de urgenta la cateii mei, pana il duc la el :-(

| DeeaLoVe012 explică (pentru Uza):

:-( :-(Se simte lipsa... Oricum multumesc.

| SlenderWomen a răspuns (pentru DeeaLoVe012):

Ooooooooof saraca de tine.imi vine sa plang.asa am avut si eu un perus si nu stiu parca stiam ca moare. intr-un weekend am fost cu matusa mea la bunica si cand am venit acasa...l-am intrebat pe tata unde e puiutul meu.el a spus...ca a murit.toata ziua am plans

| DeeaLoVe012 explică (pentru SlenderWomen):

Si eu am plans toata ziua..Toti zic ca "Ar fii doar un animal".Dar eu nu sunt de acord..Intr-un fel sau altul stiu ca facea parte din familie.

36 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Posibil sa fie otravit. Dacail iubesti, du-l la veterinar.
http://www.zooland.ro/Primul_ajutor_in_caz_de_otravire_a_cainelui-3589.html

NOname
| NOname a răspuns:

Dacă, aşa cum spui, este prietenul tău cel mai bun, du-l la veterinar. El va şti să-l ajute cel mai bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Lol ti-am vazut acum celelalte voturi, ca esti singura care-mi da atatea voturi negative.
Cat de penibil, incerci sa ma intepi cu niste voturi ca sa-ti dau atentie. Doar nu credeai ca atunci m-ai enervat, te oftici cand vede lumea chestii de genul despre tinehee hee Pe bune ca esti a naibii de creepy ca persoana, nici trollii nu exagereaza asa cum faci tu.
Stii ce ai putea sa faci? sa le ceri adminilor traficul meu pe site, sigur ca au un panel acolo cu astea ca la un blog si sa vezi cat de neinsemnata esti pentru mine, sa vezi ca nu am intrat pe profilul tau de luni intregi. A fost de cateva ori la voturi si atat, numai asa ca sa vezi ca-ti dai prea multa importanta pe aici si crezi ca niste voturi ma deranjeaza pe mine, ca-ti scriu acum trebuia sa-ti spun asta si bineinteles ca percepi asta drept atentie din partea mea. Nu ma intereseaza ca-mi suspendezi contul iar, esti dezgustatoare.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai probleme. Mari.
Vezi-ţi de activitatea ta şi lasă-mă în pace.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Eu imi vad de activitatea mea, tu ma urmaresti. Sa nu uiti sa le ceri adminilor traficul meu pe site, sa nu te mai simti asa de importanta.
Ar trebui sa-ti multumesc ca ma faci faimoasa prin voturile tale negative, hai pa pa!

| mgtow a răspuns:

Lasa-i mancare si apa ca el o sa manance si e probabil ca noaptea sa fi avut o altercatie cu alt caine...

| MihaelaDart a răspuns:

Nu-ti acuza bunica! In general, cainii sunt animale foarte curioase, omnivore si carora le place enorm sa sape. De aceea, pot intra in diverse situatii si pot manca aproape orice.

Cand un animal face spume la gura, clar este otravit. Daca cunosti un medic veterinar din sat sau unul din zona, contacteaza-l de urgenta!

Ideal e să se facă spălături gastrice cât mai repede, înainte ca otrava să se absoarbă sau să treacă mai departe. Apa cu sare induce voma, deci e bună. Cărbunele medicinal absoarbe otrava, deci e bun şi el. Laptele nu se recomanda, pentru ca unele otravuri sunt liposolubile, deci se dizolva bine in lapte si se absorb mai usor.

Toate astea au efect in primele ore dupa otravire.

Exista si antidoturi specifice pentru unele otravuri, dar se administreaza doar daca se cunoaste sigur ce s-a folosit.

Otrava pentru sobolani e de obicei ceva de genul warfarina, care e un anticoagulant. Daca se stie ca asta s-a folosit, se poate administra vitamina K (de catre un veterinar). Vitamina K, aceasta se administreaza intravenos in astfel de cazuri si nu cred ca te-ai descurca. Medicul veterinar este cel mai in masura sa ia decizii asupra antidotului, a cailor de eliminare/neutralizare a otravii/substantelor toxice din organism

Noroc!

| daηă a răspuns:

Mângâie-l cât mai mult, joacă-te cu el și încearcă să-l faci să mănânce. Va fi binewinking

| JustMusic a răspuns:

In primul rand nu ii da lapte.Multi cred ca laptele te ajuta daca a luat otrava dar din contra mai rau inrautateste situatia. Trebuie sa il faci sa vomite, cel mai bine e sa-l duci la veterianr, daca nu intreba unul online.

| DNSK a răspuns:

Sa nu fie otrava! da-i lapte sa bea si du-l la medic! lapte neaparat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine imi iau o papusa gonflabila si traiesc cu ea toata viata.

| Trynda a răspuns:

Fa-i baie si un vaccin. Daca nu mananca lasa-i acolo mancare, o sa manance el ca nu sta mort de foame. Daca incepe sa vomite inseamna ca e mai grav si poate muri. Catelusii cand vomita nu mai au mult de trait. Stiu ca am avut catei si aia mici daca mancau si vomitau mereu mureau ca nu aveau vitaminele necesare. Vezi daca are urme ca s-a batut, la bot, urechi, gat si ceafa. De obicei acolo apar urme.

Răspuns utilizator avertizat
| adry2001 a răspuns:

Eu cand am auzit de spume la gura m-am gandit ca e otravit. Eu am patit acelasi lucru dar cu pisica. Pisicii mele i s-a intamplat vara trecuta si trebuia sa alapteze si pui( avea pisicuti nou nascuti) si imi era foarte frica pentru ca puteam pierde nu doar o pisica ci 3. I-am dat lapte( fortat ca nu a vrut), i-am pus mancare si am cam evitat contactul ( sa o mangai, sa o iau in brate) si acum este teafara si nevatama-ta, la fel si puisorii cu care ma joc toata ziua. Incearca si tu ce am facut eu si cred ca va fi bine. Succes! Sper ca ti-am fost de ajutor! FUNDA?

| DeeaLoVe012 explică (pentru adry2001):

O sa incerc.Multumesc :*

| CherNadya a răspuns:

Eu cred ca a mancat ceva.Ar fi bine sa-l duci la un doctor veterinar, altfel poate muri.

| DeeaLoVe012 explică:

Sunt multe sanse sa fii mancat untura de la tampita de bunicamea pe care n-o suport.Acum doi ani am mai avut un caine pe nume Bobi..si tot asa i-a dat untura si a murit peste noapte. Mi-e foarte frica.

| DeeaLoVe012 explică:

In primul rand.Nu am stat eu pe net ci sora mea..eu toata ziua am stat cu el ca sa iti fie clar.Si da..chiar daca sunt fraiera iti multumesc pentu condoleantewinking.Si ca sa iti fie clar, la mine in sat nu avem veterinar, si chiar daca m-am rugat toata ziua aia de parinti sa-l duca, degeaba a fost pentru ca nu au vrut.Ce vroiai sa fac?

| AnimeLife123 a răspuns:

Dul la veterinar happy poate vezi ce are

| cyalexander a răspuns:

Eu cand am auzit de spume la gura, imediat m-am gandit la turbare. Poate s-a luptat cu un alt caine care avea turbare, eu zic sa-l duci la veterinar.

| simisweet a răspuns:

Du-l la un medic

| Teeestiwudnejwns a răspuns:

Du-l cat mai repede la un medic veterinar nu asculta ce-ti spun altii. poate face spume la gura din multe motive.

| gelutzu78 a răspuns:

Dai niste lapte sau un borcan cu apa cu sare ca sai faci spalaturi metoda asta a dat rezultate dar trebuie s-o faca cineva care stie problema e timpul trebuie actionat rapid

| pastaman a răspuns:

E posibil sa fi fost otravit! de regula cand l-ai vazut cu spume la gura trebuia sa anunti veterninarul sau in cel mai rapid mod ii dadeai lapte.

| IngridLove a răspuns:

La veterinar...

| babes a răspuns:

Du- l la doctorul veterinar. poate a baut sau mancat ceva otravit.