| LauraMLD a întrebat:

Am un bichon maltez. cam la cat timp ar trebui sa-i fac baie?

Răspuns Câştigător
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Baita cu sampon se incepe de la 6 luni, samponul costa 20 de lei.
Ii spui vanzatorului / veterinarului ca iti trebuie pentru par scurt deoare ce ai bichon,si cu samponul il speli pana pe la gat, sa nu ajunga in ochi, cap sau urechi.
Apoi clatesti incet cu furtunul, apa sa nu fie nici calda, nici rece.
Pana la 6 luni poti sa-l speli doar cu apa frecand usor blanita.
Daca are peste 6 luni atunci ii faci baie odata la 2 saptamani, sau macar odata pe luna.
Succes si O zi placuta! happy

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Pai, nu-i faci baie cu sampon inainte de 5-6 luni(desi mi se pare cam drastic si exagerat)
Il speli o data pe luna, dar ii perii blanita zilnic(cautandu-l de capuse) Cand se murdareste putin il poti sterge in acel loc cu un burete.
Cand intra in casa il stergi mereu pe labute.
Nu uita sa aiba si urechile si ochii curati.
Bafta!

| Zabbyel a răspuns:

Cand ai tu pofta

| MeGustaXD a răspuns:

Eu zic in jur de o luna. Fiind alb, se murdareste blana usor, dar daca il speli prea des o sa ii stici blana. big grin Bafta! happy

| Alin_Popescu_1990 a răspuns:

Poti sa il splei cand ai chef nu se intampla nimic ar fi indicat sal speli odata pe saptamana sa nu lase parwinking