| Luanda a întrebat:

Imi poate spune cineva la cat timp este bine sa ii fac baie unui bichon maltez? (il afecteaza cuc eva daca ii fac baie saptamanal?)

Răspuns Câştigător
| anad a răspuns:

Nu chiar in fiecare saptamana deoarece sampoanele provoaca in timp boli de piele (asa are cainele nostru si veterinarul a spus ca de la sampoane si imbaiat prea des). Alege un sampon bun, nu folosi mult la spalare, limpezeste cu multa apa. Va fi curat si nu va trebui spalat asa des daca il speli si il stergi pe labute si pe burtica de fiecare data cand il aduci de afara si daca il piepteni sau perii zilnic.

5 răspunsuri:
| ATHOS a răspuns:

Cainii nu trebuie spalati inainte de primul vaccin (aproximativ 3-4 luni). Spalandu-l inainte de vaccinare imunitatea cainelui la boli scade. Cea mai potrivita varianta ar fi sa mergi la medicul veterinar si sa stai putin de vorba pe tema ingrijirii cainelui.
Bafta!

| DolcE_7446 a răspuns:

Dupa ce a terminat de facut vaccinurile, poti sa. i faci baie 1 data pe luna.

| sunset a răspuns:

Am o prietena care si-a luat acum o saptamana si jumatate un bichon, are 2 luni, si i-a spus de la veterinar ca inca nu are voie sa il spele pentru ca este prea mic, dar apoi poate sa il spele in fiecare saptamana.
Dar ai grija sa il usuci bine dupa aceea.

| Luanda explică:

Multumesc pentru sfaturi.cainele are deja 7 lunisoare.si are toate vaccinurile facutebig grin

| Luanda explică:

Eu l-as pieptana zilnic. da e super jucaus si e un adevarat chin periatu...trebuie sa alerg dupa el in toata curtea ca sa stea la periat.si atunci daca ii dauc eva in schimb sta... oriqm multumesc mult de ajutor:*