| Gabitzza_Gabitzza_1992 a întrebat:

Buna TPU am un ciobanesc carpatin de 4 luni si ma camingrioreaza deoarece ma asteptam sa creasca mai mult cum il pot face sa creasca foarte mare.A si sa stiti ii dau calciu.

Răspuns Câştigător
| Laura927 a răspuns:

E ft mic! Lasa-l in pace! O sa creasca singurel mai bine bucura-te cat il ai mic ca dupa nu mai poate intra pe usa laughing ai rabdare!

3 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Sa astepti sa aunga la 10-12 luni de viata si de abia atunci sa te ingrijorezi.Bafta la asteptat!

| Anduta_1569 a răspuns:

Cainii de talie mare se dezvolta pana la 2 ani! Ai grija cu calcuil ala.Calcu in exces+mancare in exces(poate crezi ca asta e o optiune pentru crestere, dar nu e)=coate de vaca si un mers greoi.
Ai grija ca mancarica sa contina toate substantele nutritive de care are nevoie(sa aiba cel putin un sfert proteina) si pune-l sa faca miscare.
Cu mancare de nu stiu care si calciu, sau orice altceva, nu ii poti schimba informatia genetica.

| BiuL a răspuns:

Are 4 luni, e puiut, copil, Doamne cat de mare vrei sa fie? E ca si cum ai vrea sa cresti peste noapte un copil de 10 ani., Ai rabdare. Abia pe la un an e adult.