| compasx3 a întrebat:

am un dog argentinian de 3 ani, acum 6 luni l-am adoptat de la o familie(de pe net,nu cunosteam oamneii) si ma rog,cainele e ok,sanatos, nu e corcitura, e ok dar dupa 2 zile am realizat ca acest caine a fost foarte batut si chinuit,pe langa faptul ca era extrem de slab cand l-am luat,evident l-am ingrasat,ingirijit,iubit,acu me tot muschi si se vede ca e fericit aici dar chiar si cand ridic mana sa arunc mingea se ghemuieste jos de frica, crezand ca o sa il bat,se sperie foarte usor(de mine,cand intra in curte animal/om strain reactioneaza asa cum ar trebui) dar nu imi place ca se sperie d emine,de cand e la mine nu am dat in el niciodata, credeti ca exista vreo modalitate de a il face sa nu ii mai fie frica atunci cand ridic mana la el sau am vreun bat/obiect cu care a sputea s ail lovesc in mana?

5 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Mai dai timp sa prinda deplina incredere in tine, sa nu-l lovesti niciodata si o sa-si revina, dar se poate sa ramana, din pacate, si marcat pe toata viata... exact ca si la oameni.

| Mihaela1964 a răspuns:

Cu timpul va intelege ca nu-i faci niciodata rau si n-ai intentia sa-l bati.Blandetea si bunatatea ta il va vindeca.

| viotedy a răspuns:

Mangaie-l mereu si pricepe cu timpul ca nu-i faci rau.

| BlackRaven45 a răspuns:

Pai eu cred ca atunci cand arunci de ex o minge sa o arunci peste el si sa vada ca nu il lovesti. Si continui pana cand vede ca nu o sa-l lovesti.Incearca sa ii dai foarte multa atentie si iubire sa se simta insigurantawinking Sper ca te-am ajutat

| catalyn01 a răspuns:

Am un husky si un ciobanesc german. si cu ciobanescul a fost aceeasi problema. du-l la o pensiune canina unde sa se simta in largul sau( doar daca se impaca si cu alti caini, pentru ca e o rasa dura si rea, facuta pentru lupte cu caini) sau intr-un parc de caini. dreseazal sa latre la comanda si sa sara la obstacole sau sa fuga mult, si 1:30 ore pe zi. facand efort, in ap. 20 zile va uita, pentru ca isi va obosi creierul. daca nu merge du-l la un psiholog canin. sunt dresor de caini, si ma pricep sa ii fac pe caini sa se simta bine, spun din experienta