| Maariiaa97 a întrebat:

TPU!

Am un DSLR dar nu ma pricep prea bine la obiective. Am doua... unul de 14-42mm si unul de 40-150mm. Ce alte obiective imi recomandati si de ce? La ce este bun fiecare? Pe ce se specializeaza? etc... Care este unul bun pentru poze macro?

Multumesc mult,

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce marca de DSLR ai?
Cam cu ce ai tu ar trebui sa te descurci foarte bine pentru inceput in majoritatea situatiilor.
Cu 14-42 poti face fotografii in ipostaze obisnuite. Cel de 40-150 este bun la distanta, pentru ca iti apropie mult imaginea. Astea se numesc teleobiective (pentru ca iti apropie imaginea foarte mult) si actioneaza ceva in genul unui binocul.Sun si mai puternice, de 600-700. Tu sti daca ai nevoie neaparat de asa ceva, desi ma indoiesc (sunt incredibil de scumpe, iti mai iei inca vreo cateva DSLR-uri de banii acela).
Ai putea sa-ti mai ei un obiectiv fix sau macro pentru fotografie de foarte aproape, fotografie macro.
Mai sunt obiective speciale pentru portrete, pentru fotografia sport, in miscare.
Sunt sute. Depinde de ce ai tu nevoie si pentru ce te intereseaza.
Cele pentru poze macro sunt foarte scumpe in general. Mult peste 1000 lei. Acuma depinde de marca aparatului, iti poti lua un obiectiv fix mai ieftin si sa-l folosesti inversat.
Daca mi-ai spune ce aparat ai, poate ti-as putea explica mai bine.
Ce te mai poate ajuta mult, cauta pe site-ul firmei. De obicei acolo au de vanzare toate obiectivele compatibile pentru aparatele lor si iti spune la fiecare la ce foloseste.

| Maariiaa97 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc frumos de sfaturi, eu am un Olympus e-450... Cam cat ar ajunge un obiectiv pentru portrete sau unul pentru sport/miscare? Cati mm au? Si cum sunt obiectivele fixe si cum se pot folosi "inversat"? :-)